Rudnik uglja Pljevlja ima trenutno 1.260 zaposlenih što je za čak 416 više nego krajem 2020. godine, pokazuju podaci Pobjede izvedeni na osnovu trenutnog presjeka i revizorskog izvještaja za 2022. godinu za tu energetsku kompaniju. Te podatke je menadžment Rudnika uglja Pljevlja posljednjih pola godine uporno krio od javnosti i nevladinog sektora pozivajući se na interna pravila.
PODACI REVIZORA
Po podacima revizora, Rudnik uglja Pljevlja, čiji je vlasnik državna Elektroprivreda, u 2022. godini povećao je broj radnika za 129, dok je u odnosu na 2020. godinu broj zaposlenih bio uvećan za 218.
Po istim podacima na kraju 2022. godine, kompanija je imala 1.172 zaposlena, od čega 980 na neodređeno, a 192 na određeno vrijeme i to preko Rudnika i agencija. Godinu ranije, Rudnik je imao 1.043 radnika, a na kraju 2020. godine 854. Podatke revizora prvi je objavio portal dnevnog lista Dan.
Rudnik uglja po posljednjim podacima ima 1.260 radnika što je daleko više od stvarnih potreba, a samo u maju je preko agencije primljeno – još 68.
Iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora ranije je nekoliko puta saopšteno da je pljevaljski Rudnik uglja koji je od kraja 2018. godine u potpunom vlasništvu države, odbio sve zahtjeve za slobodan pristup informacijama, proglašavajući sve vrste ugovora koje je sklopio sa novozaposlenima od početka ove godine za poslovnu tajnu.
U svom odgovoru MANS-u, izvršni direktor Rudnika Milan Lekić se pozvao na interni dokument Pravilnika o poslovnoj tajni iako je bio dužan da sprovede Zakon o slobodnom pristupu informacijama.
Prema saznanjima Pobjede, cifra od 416 novozaposlenih bila bi veća da je prošao plan sistematicije koji je predstavio izvršni direktor Milan Lekić a koji je predviđao da čak 400 radnika bude prevedeno u stalni radni odnos. Taj plan je odbijen zvog protivljenja reizabranog predsjednika Odbora direktora Dušana Janjuševića iz Demokrata koji se zbog toga našao na meti partijskih organa nekadašnjeg DF-a.
Istovremeno, nakon pisanja Pobjede i drugi lokalni pljevljski portal ,,Pvinformer“ objavio je juče da se u Odboru direktora RUP traži većina za smjenu Lekića.
MDN: TRAŽI SE VEĆINA
"Biznis planom za 2023. godinu je bilo planirano ukupno 1.168 zaposlenih radnika, a trenutno u preduzeću ima 1.260 zaposlenih radnika, daleko više od stvarnih potreba preduzeća. Uz to veliki broj radnika koji je primljen na rad u Rudniku uglja, već je imao stalno zaposlenje u drugim preduzećima", piše portal ,,Pvinformer“, potvrđujući informacije Pobjede o planovima za smjenu.
Taj portal piše da se trenutno najveća hajka pokrenula iz razloga što se ,,trenutno uveliko radi na obezbjeđenju većine u Odboru direktora radi smjene izvršnog direktora, a Odbor direktora je stopirao sistematizaciju, po kojoj bi ogroman broj radnika na određeno vrijeme iz perioda stihijskog i neopravdanog zapošljavanja, bio preveden u stalni radni odnos“.
Smjena Lekića ipak direktno zavisi od Ure i SNP-a koji imaju tri od pet mjesta u Odboru.
Lekiću se kao razlozi za smjenu, a kako je pisala Pobjeda, zamjera masovno partijsko zapošljavanje koje je trebalo da bude verifikovano kroz novu
sistematizaciju, ali i istraga SDT-a zbog posla sa Elektroprivredom Srbije, nelegalna gradnja upravne zgrade, kao i druge poslovne odluke. Zbog načina upravljanja Lekić je bio i u sukobu sa predsjednikom Odbora direktora Dušanom Janjuševićem, koji jedno vrijeme prije reizbora nije ni dolazio na sjednice Odbora.
"Janjušević je spriječio da se nova sistematizacija, kojom bi bilo legalizovana masovna partijska zapošljavanja, usvoji na jednoj od prošlih sjednica", rekao je izvor Pobjede, dodajući da to znači da izvršni direktor nema podršku Odbora za svoje ključne odluke.
I lokalni pljevaljski portal blizak Novoj srpskoj demokratiji „PV Svitanje“ je u ponedjeljak objavio informaciju da se priprema smjena Lekića, a kao ključne ljude za realizaciju tog nauma je označio – izvršnog direktora EPCG iz Demokrata Nikolu Rovčanina, predsjednika Odbora direktora Rudnika Dušana Janjuševića, ali i funkcionera Bošnjačke stranke Mervana Avdovića.