Turizam je, kaže Županović, najsnažnije pogođena privredna djelatnost tokom pandemije virusa korona.
„U prilog tome govori da turizmu komplementarne djelatnosti kao što je saobraćaj bilježe pad od 66 odsto kada je riječ o broju letova i pad od skoro 400 milijardi dolara kada je riječ o prihodima u avio saobraćaj. Dakle pad u turizmu se odrazio na druge djelatnosti što dodatno komplikuje situaciju“, kaže Županović.
On ističe da pad turizma posebno pogađa zemlje čija se ekonomija naslanja na tu privrednu djelatnost.
„Jedino preostaje da se napravi bazni plan oporavka svake od tih destinacija. Ja bih rekao ovo vrijeme bi trebalo iskoristiti za posmatranje svega. Treba napraviti remodeliranje turističke ponude“, kaže on.
Najpogođenije su avio destinacije, kao što su Turska, Kipar, Španija, pa i Crna Gora.
On kaže da u periodu pandemije nije lako očuvati sektor turizma i radna mjesta, jer se mora balansirati između zdravlja građana i ekonomije.
„Po meni su četiri mjere ključne, to je očuvanje likvidnosti kompanija u uslužnom sektoru, mjere koje se tiču pokrića minimalnih zarada, smanjenje poreskih zahvatanja i reprogrami kredita i omogućavanje grejs perioda za kompanije koje znače razvoj turizma, tu mislim na klasične hotele koji su generator zapošljavanja i rasta“, kaže on.
Ističe da je balansiranje između javnog zdravlja i ekonomskog sektora jako teško i da u jednoj fazi može taj balans da bude narušen. Objašnjava da moramo učiti od drugih.
„Zemje u regionu kao što su Hrvatska, Albanija i Srbija imaju izrazito veliki broj domaćih gostiju ,što im omogućava stabilnost. Moram da kažem da je dostupnost tržišta jako bitno. Kada je Hrvatska u pitanju imaju cestovnu povezanost oko 60 odsto, Albanija 70 odsto, nijesu prvenstveno avio destinacije“, kaže on.
Smatra da Crna Gora u narednoj godini digitalni marketing mora sprovoditi, ne samo u odnosu na emitivna tržišta, nego i na tržišta koja mogu alternativnim prevozom doći do Crne Gore.
Ova kriza je Kotor pogodila mnogo, posebno zbog kruzing turizma, od kojeg zarađuje i lokalno stanovništvo.
„Po meni potreban je fazni plan oporavka, sigurno da će to trajati jedan period i mora se jačati stacionarni turizam ne zanemarujući kruzing. Već je neophodno da se napravi otklon od samo jedne vrste turizma“, zaključio je turizmolog.