Naime, u knjizi "Luča u tami Crne Gore", Mićović između ostalog navodi da su Crnogorci bez srpstva - "nula ljudi".
"A kad Crnogorci isprazne iz sebe svoj duhovni sadržaj, koji drži nacionalno-kulturna matrica srpstvo, postaju - niko, ili nula-ljudi. To je ontološki i matematički tačno, a empirijski vrlo provjerljivo. Nula od čovjeka, nule od ljudi", stoji u štivu nagrađenim "Miroslavljevim jevanđeljem".
Srbi da nultim Crnogorcima ne dozvole nošenje imena
Mićović smatra i kako "Srbi sad imaju mnogo razloga, s obzirom na najezdu nultih Crnogoraca, da im ne dozvole nošenje crnogorskog imena".
"Srpski jezik treba to ime da isključi, da arhivira. Neka nulti Crnogorci nađu sebi sebi ime, na svom službenom jeziku, koga nema. Neka ga nađu pa neka se oglednu u njemu, kao što su se ono dahije nad tepsijom ogledale i na sebi glava ne vidjele", stoji u njegovoj najnovijoj knjizi.
Nadalje, visoko priznanje dodijeljeno je i za tematiku 'otpadništva od porijekla'.
"Od Srba su nastajali srpski Muslimani, srpski Hrvati, pa i srpski Albanci. To je i tema "Gorskog vijenca" i "Luče" - otpadništvo od svog porijekla, otpadništvo od istine, otpadništvo od svjetlosti, i pad u bezobrazije, smrtni zaborav i izdajstvo", stoji u knjizi "Luča u tami Crne Gore".
"Gotovo je s njima!"
Crnogorski je jezik, kako naglašava Mičović, nedonošče.
"Crnogorski jezik sam po sebi ne može da opstane, jer je krivac, nastajući po zločinu prema srpskom. A takvo nedonošče može smisliti samo krivog boga, da mu pravda krivicu svog postojanja. Jer pravog Boga imaju pravoslavni, koji se zovu Srbi-Crnogorci", piše u knjizi kojoj je dodiljeljeno jedno od najznačajnijih nacionalnih književnih priznanja.
U knjizi je najavljena i 'bespoštedna borba'.
"Ne nikakva borba, nego kašenje i gaženje, tog otpada modernog svijeta. Ono što mi nećemo uraditi, uradiće neka korona, neki žestoki virus koji prvo grize taj živac u dnu nesrećnog bića čovjekovog, koji hoće takve misli: jeste, nije, šta je ako nije? Gotovo je s njima! I neka je - pa i sa našim zlom", stoji u jednom poglavlju.
Podsjetimo, u žiriju za dodjelu nagrade su bili prof. dr Siniša Jelušić, predsjednik i članovi prof. dr Lidija Tomić, prof. dr Radoje Golović, mr Radoje Femić i Miomir Đurišić.