Iako se međunarodnim partnerima, prije svega Sjedinjenim Američkim Državama, predstavljaju kao euroatlantska stranka, u programu Pokreta „Evropa sad“ samo se jednom rečenicom konstatuje članstvo Crne Gore u NATO.
To se može zaključiti na osnovu programskog dokumenta koji je objavljen na njihovom vebsajtu, gdje se precizno pominje podrška članstvo u EU dok se za članstvo u NATO navodi da se samo uvažava ta činjenica, bez jasne podrške i opredjeljenja.
"Sprovodeći svoju misiju, radićemo na ostvarivanju vizije Crne Gore kao suverene, stabilne, bezbjedne, ekonomski jake države, zasnovane na vladavini prava, koja je punopravni član Evropske unije", navodi se u programu „Evrope sad“.
NATO KAO ČINJENICA
Članstvo u NATO se pak pominje samo u jednoj rečenici, u kojoj se samo konstatuje činjenica da je Crna Gora dio NATO.
Vodeći se principima saradnje i međusobnog uvažavanja, ,,Evropa sad“ se takođe zalaže za jačanje dobrosusjedskih i regionalnih odnosa kroz aktivno unapređivanje regionalne saradnje i jasno definisanu politiku ,,zero problems with neighbours“, uvažavajući svoje nacionalne interese, ali i prepoznajući brojne ekonomske, istorijske i kulturne veze sa susjednim državama i državama u regionu. Uvažavajući činjenicu da je Crna Gora članica NATO, ,,Evropa sad“ će raditi na učvršćivanju kredibilne uloge naše zemlje u Sjevernoatlantskom savezu.
Taj programski stav je u suprotnosti sa stavovima koje iznose čelnici tog pokreta u susretu sa međunarodnim partnerima Crne Gore, prije svega Sjedinjenim Američkim Državama.
Posljednji primjer je susret lidera tog pokreta Milojka Spajića sa američkim zvaničnikom Gabrijelom Eskobarom gdje je precizno pomenuta podrška budućnosti Crne Gore kao evroatlantske zajednice.
SASTANAK
"Sjajan sastanak u Vašingtonu, Stejt departmentu, sa Gabrijelom Eskobarom. Razgovarali smo o potrebi dalje izgradnje i unapređenja crnogorskih institucija, kao i o viziji euroatlantske Crne Gore – države ekonomskog prosperiteta i blagostanja za sve njene građane", pohvalio se Spajić na Tviteru.
Programski stav Pokreta „Evropa sad“ je identičan stavovima koji su nakon 30. avgusta zagovarali čelnici DF-a, konkretno predsjednik DNP-a Milan Knežević koji je, takođe, rekao da ,,uvažava činjenično stanje da je Crna Gora dio NATO“.
"Jasno vam je da smo mi kao stranke bili protiv učlanjenja Crne Gore u NATO, ali je i geopolitička i politička realnost da je učlanjenjem Crne Gore u NATO kroz ugovore koji su potpisani, mogućnost izlaska Crne Gore iz NATO-a nemoguća i mi ćemo poštovati to činjenično stanje, ukazujući naravno da smo bili za referendum i da smo bili protiv učlanjenja Crne Gore u NATO", istakao je Knežević.
U programu se i navodi da je misija Pokreta „Evropa sad“ afirmacija politike kao vještine zajedničkog institucionalizovanog djelovanja čija je svrha ostvarenje ciljeva od opšteg dobra i čije se praktikovanje, kroz učešće u javnom životu, zasniva na vrlini, znanju, poštenom radu i empatiji.
"Vjerujemo u pripadnost Crne Gore evropskoj zajednici država i naroda, te se snažno zalažemo za pristupanje Evropskoj uniji; afirmišemo dobrosusjedske odnose i posvećeni smo jačanju multilateralizma, naročito ciljevima proklamovanim u Povelji UN-a. Učeći iz prošlosti, potvrđujući sadašnjost, a misleći na budućnost, Crna Gora mora postati snažno i istinski opredijeljena za što skorije punopravno članstvo u Evropskoj uniji, koja ne smije biti posmatrana kao konačni cilj, već kao prilika za pristupanje porodici naroda i država ujedinjenih u različitostima, koje baštine ideje i vrijednosti na osnovu kojih društvo postaje slobodnije, bogatije, stabilnije, pravednije i inkluzivnije, brišući granice starih antagonizama i podjela", navodi se u programu „Evrope sad“.
Spajić bio aktivan u SALC-u za potrebe SPC, koja je NATO i SAD nazivala „Četvrtim rajhom“
Lider Pokreta „Evropa sad“ Milojko Spajić nesumnjivo ima dobre kontakte u SAD, imajući u vidu česte sastanke sa Gabrijelom Eskobarom, zvaničnikom koji je u Stejt departmentu zadužen za Balkan. Ti kontakti datiraju još od vremena litija kada je Spajić bio aktivan na promociji interesa SPC.
Da je bio vrlo angažovan, pokazuju i elektronska dokumenta Srpsko-američke konferencije liderstva (SALC), organizacije koju su formirali američki Srbi sa ciljem podrške srpskim nacionalnim interesima, ne samo u SAD, već prvenstveno na Balkanu.
Jedan od prioritetnih ciljeva SALC-a, u doba intenzivnih litijaških protesta koje je organizovala i predvodila Srpska pravoslavna crkva na čelu sa mitropolitom Amfilohijem Radovićem, bio je da se ,,Crna Gora Mila Đukanovića“ predstavi kao država koja ljudima silom brani da praktikuju svoju pravoslavnu, svetosavsku, vjeru. Programirano je stvarana slika da se usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti ,,ugrožavaju Srbi u Crnoj Gori i njihovo pravo na slobodu“.
Vjerovatno da partneri u SAD ne znaju da je tada mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kazao da je NATO pakt ,,Četvrti rajh, odnosno nastavak fašizma i želje da se zagospodari čitavim svetom“.
"Idemo u Evropu, ali da doprinesemo nešto, ne samo da prosimo po Evropi. Prvo što bi mogla da uradi Crna Gora jeste da zamoli NATO narode da rasformiraju pakt. To bi bio njen doprinos toj Evropi", rekao je mitropolit Amfilohije neposredno prije litija.