Kolegijum Državne revizorske institucije (DRI), kojim je rukovodio senator dr Branislav Radulović sa predsjednikom Senata dr Milanom Dabovićem, ocijenio je da je od 16 preporuka MO realizovalo osam, djelimično jednu, za tri status nije mogao biti utvrđen, dok četiri preporuke nijesu realizovane.
MO je u obavezi da dostavi novi izvještaj za nerealizovane preporuke, uz dodatnu dokumentaciju za preporuke čiji je status ostao nedefinisan, a ovaj izvještaj revizori će uputiti skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu.
Prema nalazu DRI, MO je tokom 2020. godine kršio zakone o državnoj imovini, službenicima i namještenicima, o upravljanju i unutrašnjim kontrolama, kao i uputstvo o radu državnog trezora zbog čega su na pravilnost poslovanja dobili uslovno mišljenje, dok su finansije ocijenjene pozitivno.
Realizovana je preporuka da u finansijskom izvještaju bude precizirano ako su fakture plaćale MO druge potrošačke jedinice, popisana je imovina, definisan broj neophodnih prevoznih sredstava, donijet je plan za unapređenje upravljanja i kontrole, usvojen novi registar rizika, usklađene interne procedure sa zakonima, te obezbijeđeni unutrašnji revizori, ali ne i rukovodilac te službe, zbog čega nije ažurirana Povelja unutrašnje revizije.
Obaveza procjene vrijednosti imovine čeka primjenu jedinstvenog informacionog sistema, nije donijeta interna procedura angažovanje lica po ugovoru o djelu kao kontrola tih ugovora.
Preporuka DRI da MO obaveze mora plaćati u ugovorenom roku i da u saradnji sa Ministarstvom finansija i zaštitnikom imovinsko-pravnih interesa obezbijedi postupanje po pravosnažnim i izvršnim presudama, kako bi se izbjegla prinudna naplata i dodatni troškovi, za MO je teško izvodljivo, jer zavisi od više činilaca.
Preporuku da se obezbijedi evidencija pokretne i nepokretne imovine koju koristi uz podatke o vrijednosti, MO je djelimično realizovalo, imajući u vidu da je u toku tenderska procedura za implementaciju IT sistema.
Revizori se nijesu mogli uvjeriti da li se kontrola troškova i ugovora o djelu sprovodi na preporučen način niti da li se blagajničko poslovanje obavlja u skladu sa uputstvom o radu državnog trezora.
Revizori su utvrdili da je 2020. godine po osnovu ugovora o djelu isplaćeno 650 hiljada eura, te da su kod šest ugovora obuhvaćenih uzorkom lica angažovana za već sistematizovana radna mjesta. Bez plana i kriterijuma angažovano je 250 lica, a za iste poslove ugovarane su različite naknade. Kako nije bilo nikakve kontrole, revizori nijesu mogli utvrditi da li su ti poslovi zaista realizovani.