Abiznis

Za smanjenje zagađenosti vazduha DRI dao 20 preporuka

Državna revizorska institucija usvojila je konačan izvještaj o reviziji uspjeha „Efikasnost mehanizma regulacije, praćenja i izvještavanja o kvalitetu vazduha”, koji je upućen subjektima revizije i koji će u ponedjeljak biti objavljen na sajtu vrhovne revizije, kazao je Danu član Senata DRI Branislav Radulović.

Za smanjenje zagađenosti vazduha DRI dao 20 preporuka Foto: PA
DanIzvor

“Vrhovna država revizija je dala ukupno 20 preporuka subjektima revizije: Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja iurbanizma, Agenciji za zaštitu životne sredine i Zavodu za hidrometeorologiju i seizmologiju i jedinicama lokalne samouprave u cilju smanjenja zagađenosti vazduha u Crnoj Gori”, izjavio je Radulović.

Istakao je da je DRI sve konačne izvještaje o reviziji uputila nadležnom odboru Skupštine zaduženom za oblast zaštite životne sredine, ali da dosad niti jednom nije održano javno saslušanje povodom nalaza DRI.

To, kako je naveo, nije slučaj sa drugim odborima kojima DRI upućuje svoje nalaze.

“Takođe, kada je u pitanju oblast zaštite životne sredine, u skladu sa srednjoročnim planom DRI za revizije uspjeha, u toku 2021. godine sprovešće se i revizija uspjeha “Smanjivanje ispuštanja opasnih hemikalija i materijala i smanjivanje količine nepročišćenih otpadnih voda” čime će DRI zatvoriti ciklus revizija za ovu godinu iz oblasti održivog razvoja i zaštite životne sredine”, kazao je Radulović.

Vrhovna revizija je u 2021. godini fokus revizija uspjeha stavila na pitanja koja se odnose na održivi razvoj u četiri oblasti zaštita šuma, mora, vazduha i voda.

Radulović je kazao da je DRI dosad iz oblasti zaštite životne sredine sprovela veći broj revizija, poput “Uspješnost sprovođenja politike zaštite životne sredine u Crnoj Gori zaštita od šumskih požara“, koja je pokazala da Crna Gora još nema uspostavljen dovoljno efikasan sistem zaštite od šumskih požara.

“Takođe, okončana je i objavljena revizija „Upravljanje intervencijama u slučaju iznenadnog zagađenja u Jadranskom moru“ koja je sprovedena kao paralelna revizija šest vrhovnih revizorskih institucija mediteranskog regiona (Italija, Hrvatska, Albanija, Slovenija, BiH i Crna Gora). I ova vrlo kompleksna i zahtjevna revizija je takođe pokazala da Crna Gora ima ograničene nacionalne kapacitete za zaštitu mora od iznenadnih zagađenja”, precizirao je Radulović.

Portal Analitika