Zabranu noćnih letova tražili su stanovnici okolnih naselja zbog velike buke.
Njemačka industrija aviosaobraćaja očekuje gubitke zbog odluke suda i strahuje od mogućnosti da se slične zabrane prošire i na druge aerodrome u zemlji.
Noćna slijetanja i polijetanja koristile su uglavnom teretne aviokompanije, koje će najviše pogoditi zabrana letova.
Već tokom privremene mjere zabrane koja je od oktobra 2011. ograničila broj noćnih letova na 17, obim prevezene robe opao je 8,4 odsto na mjesečnom nivou.
Istovremeno je na amsterdamskom aerodromu, koji se nalazi reltivno blizu, promet robe povećan šest odsto.
Prevoznici su, zajedno sa kompanijom koja upravlja frankfurtskim aerodromom "Fraport", unaprijed upozoravali da će definitivna zabrana značiti gubitak radnih mjesta i milijardi eura u njemačkom aviosaobraćaju.
Ključni prevoznik "Lufhanza kargo" je doduše najavio da će frankfurtski aerodrom koristiti i dalje, ali će značajno smanjiti planirane investiticije od više od milijardu eura.
Zbog trajne zabrane noćnih letova u Frankfurtu kompanija računa sa padom profita od 40 miliona eura godišnje. Aerodrom u Frankfurtu je treća najveća evropska vazdušna luka, posle londonskog Hitrou i Šarl de Gol u Parizu.
Prema aktuelnim podacima, dnevno prihvati i otpremi 4.630 putničkih letova do 304 destinacije u 108 zemalja. Povrh toga je 235 teretnih letova. Preko aerodroma je tokom 2011. prošlo 56,44 miliona putnika, a na njemu radi više od 70.000 ljudi.
(foto: b92.net)