Promjena politike privatnosti

Zabrinutost zbog najave TikToka da će da prikuplja biometrijske podatke

Društvena mreža TikTok poigrava se sa ličnim podacima korisnika, a zabrinutost zbog toga raste u brojnim zemljama štirom svijeta.

Zabrinutost zbog najave TikToka da će da prikuplja biometrijske podatke Foto: Pixabay
PA
PAAutor
TechCrunchIzvor

TikTok je još u junu ove godine promijenio politiku privatnosti uvođenjem opcije koja omogućava kompaniji da „automatski prikuplja biometrijske podatke, uključujući određene fizičke i karakteristike ponašanja iz video sadržaja koje su objavili korisnici“, a kompanija ima još dva dana da američkim vlastima predoči detalje o svojim planovima.

Traženo da otkriju detalje o podacima koje prikupljaju

 

Do sada je dostupna samo informacija da ovo uključuje stvari kao što su „otisci lica i otisci glasa“, kako je navedeno obrazloženju kineske kompanije BiteDance koja upravlja ovom mrežom. Opcija je automatski omogućena samo u SAD, budući da Evropska unija ima oštriju politiku u ovoj oblasti.

Planovi društvene mreže TikTok da prikuplja biometrijske identifikatore korisnika izazvali su zabrinutost među američkim zakonodavcima, koji zahtijevaju od kompanije da precizno navede koje podatke prikuplja i šta planira da uradi sa njima.

TikToku je dat rok do 25. avgusta da odgovori na pitanja senatora

U pismu upućenom početkom mjeseca izvršnom direktoru TikToka Šu Zi Čuu, američka senatorka iz reda demokrata Ejmi Klobučar i republikanski senator Džon Tjun naveli su da su „uznemireni“ nedavnom promjenom politike privatnosti TikToka, koja omogućava kompanija „automatsko prikupljanje biometrijskih podataka, uključujući određene fizičke i karakteristike ponašanja iz video sadržaja koji su objavili njeni korisnici“.

TechCrunch je prvi put iznio detalje o novoj politici privatnosti još u junu, kada je TikTok rekao da će tražiti „potrebna odobrenja“ za prikupljanje „otisaka lica i otisaka glasa“ tamo gdje to zakon nalaže, ali nije detaljno objašnjeno da li se razmatra federalni zakon, državni zakoni ili oboje (samo nekolicina američkih država ima zakone o biometrijskoj privatnosti, uključujući Ilinois, Vašington, Kaliforniju, Teksas i Njujork).

U pismu koje su uputili Klobučar i Tjun traži od TikToka da eksplicitno navede šta predstavlja „otisak lica“ i „otisak glasa“, kao i da objasni kako će se ti podaci koristiti i koliko dugo će se čuvati.

Raspolaganje podacima maloljetnih korisnika

Senatori su takođe pitali TikTok o tome da li se prikupljaju podaci korisnika mlađih od 18 godina; da li na osnovu biometrijskih podataka koje prikupljaju prave zaključke o svojim korisnicima, a tražili su i da dostave spisak svih trećih strana koje imaju pristup tim podacima.

„Pandemija koronavirusa dovela je do povećanja aktivnosti na mreži, što je povećalo potrebu za zaštitom privatnosti potrošača. Ovo se posebno odnosi na djecu i tinejdžere, koji čine više od 32% aktivnih korisnika TikToka i koji su se oslanjali na mrežne aplikacije kao što je TikTok za zabavu i interakciju sa svojim prijateljima i porodicom“, navodi se u pismu.

TikToku je dat rok do 25. avgusta da odgovori na pitanja senatora. Portparol TikToka nije odmah dao komentar.

Ovo nije prvi put da se TikTokovi planovi za prikupljanje prekomjerne količine podataka nalaze pod lupom. Ranije ove godine, kompanija je isplatila 92 miliona dolara na osnovu grupne tužbe u kojoj se tvrdi da je nezakonito prikupila biometrijske podatke korisnika i dijelila ih sa trećim stranama.

To je uslijedilo nakon što je FTC 2019. kaznio TikTok novčanom kaznom od 5,7 miliona dolara zbog kršenja Zakona o zaštiti privatnosti djece na internetu (COPPA), koji zahtijeva da aplikacije dobiju dozvolu roditelja prije prikupljanja podataka o maloljetnom licu.

Portal Analitika