Društvo

Zahtjev nastavnika: Izmjene Zakona o stručnom obrazovanju da se stave u proceduru

Nastavnici srednjih stručnih škola zahtijevaju da se u proceduru stavi izmjena Zakona o stručnom obrazovanju, a odnosi se na normu časova nastavnika i saradnika, kako bi se ispravila očita diskriminacija u odnosu na kolege u gimnazijama i u osnovnom obrazovanju, saopštila je predsjednica NVO Udruženje nastavnika društvene grupe predmeta Stanka Vukčević.

Zahtjev nastavnika: Izmjene Zakona o stručnom obrazovanju da se stave u proceduru Foto: RTCG
PobjedaIzvor

Udruženje je podnijelo amandmane na izmjenu Zakona o stručnom obrazovanju i Zakona o gimnazijiOdboru za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, dobilo je podršku od potpredsjednice Skupštine Branke Bošnjak i poslaničkih klubova.

"Nažalost, današnja informacija da je prema Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta pošla, a od Vlade prihvaćena, samo inicijativa za izmjenu Zakona o gimnaziji je sve nas zatekla i iznenadila", navodi Vukčević.

Ona podsjeća da je Udruženje nastavnika društvene grupe predmeta, uz podršku Sindikata prosvjete, ustanova srednjeg opšteg i stručnog obrazovanja, stručnih aktiva i mnogih udruženja, početkom 2020. godine pokrenulo je inicijativu za usklađivanje sedmične norme časova u srednjem obrazovanju sa normom u osnovnim školama.

"Donošenjem seta zakona iz oblasti obrazovanja 2017.god. sedmična norma časova u osnovnom obrazovanju je umanjena za 2 časa i utvrđena na 18 časova sedmično. U vaspitno-obrazovnim ustanovama srednjeg opšteg obrazovanja (gimnazije) sedmična norma časova je zadržana na 20, a u školama stručnog obrazovanja od 20 do 22. Nakon inicijative Udruženja nastavnika da se izvrši izmjena člana 107 Zakona o stručnom obrazovanju i člana 56 Zakona o gimnazij i uskladi sa normom u osnovnim školama, obavljeni su razgovori sa potpredsjednicom Skupštine Crne Gore Brankom Bošnjak i poslaničkim klubovima, i dobili smo podršku i uvjeravanje da će podržati našu inicijativu", navodi se u saopštenju.

Vukčević podsjeća da Ustav i zakon zaposlenima garantuje obračun i isplatu zarade prema obimu posla, pa je, kako ističe, sa ovakvim izmjenama pojedinih zakona došlo do neshvatljive nejednakosti i poniženja nastavnika u srednjem stručnom obrazovanju.

"Bićemo uporni i odlučni da se prosvjetni radnik, ma gdje bio i u kojoj ustanovi radio, cijeni i njegov rad vrednuje na isti način", poručuje Vukčević.

Portal Analitika