Izvori bliski Euobserveru tvrde da ona planira da od Krizne agencije Evropske komisije, Centra za evropske akcije i Centra za osmatranje formira tijelo koje bi pomoglo Evropskoj službi za spoljno-političke odnose u formiranju odluka.
Centar za evropske akcije, poznatiji kao SitCen, danas ima 110 zaposlenih i nalazi se na Kortenber aveniji u centru grada. a zapošljava tajne agente iz evropskih prijestonica. Na istoj adresi se nalazi Centar za osmatranje. U timu se nalazi 12 vojnih i policijskih specijalaca, koji se biraju na terenu, kao što su bile operacije u Gruziji. Na samom uglu Šerleman zgrade EK nalazi se Krizna agencija, a zaposleno je svega šest profesionalaca. Oni vode internet stranicu koja nudi informacije o 118 aktivnih konflikata u svijetu, iz otvorenih izvora i ambasada EK.
Koristi se naučnim metodama, kao što su statističke analize, i visoko-tehnološkim softverima: jedan program skenira TV stanice iz svijeta i automatski bira citate ili termine koji su predmet pretrage.
Detalji o mogućoj saradnji ipak nijesu objavljeni.
Za sada se ne zna gdje je adresa nove institucije i ko je za nju zadužen. Kao glavni kandidat ističe se bivši britanski diplomata, sada šef SitCen-a Vilijem Šapkot, prije svega zbog bliskih odnosa sa evropskim tajnim službama. Nije saopšteno ni koliko iznosi njihov mandat.
Podaci SinCen-a su dostupni svima u EU putem diplomatskih centara i Odbora za politiku i bezbjednost (PSC), grupi evropskih diplomata koji se redovno sastaju u Savjetu kako bi diskutovali o potencijalnim problemima.
Neke klasifikovane informacije često putuju preko neformalnih kanala između grupe zemalja koje imaju zajedničku istoriju saradnje tajnih službi. "Postoje krugovi unutar krugova. To je neformalna stvarnost, koja uzima u obzir osjetljivu prirodu informacija", dodao je izvor.