Kako ovaj iznos nije plaćen ni nakon više opomena, Morsko dobro je pokrenulo izvršenje, ali je vijeće Privrednog suda uvažilo prigovor Pomorskog saobraćaja, pa je predmet prešao u parnicu. Iz Pomorskog su odbijali ove račune ukazujući da prema ugovoru iz 2004. godine i aneksu iz 2019. plaćaju četiri odsto ukupnog mjesečnog prihoda od prodatih karata na trajektnoj liniji Kamenari – Lepetani, ali da, prema zaključku Vlade iz jula 2020. i odluci Upravnog odbora Morskog dobra, imaju pravo na umanjenje naknade za 50 odsto, kao i ostali zakupci.
Advokat Morskog dobra Miljan Jović tvrdi da Pomorski saobraćaj nije mogao samonicijativno da odluči da plaća pola naknade, već da je bio u obavezi da im podnese zahtjev kako bi ostvarili umanjenje naknade. U prilog tome navodi da je zaključkom Morskog dobra od 28. jula 2020. godine predviđeno da se zbog pandemije
korisnicima kupališta, koji su do tog datuma podnijeli inicijativu za izmjenu i mirovanje ugovora tokom te sezone, može odobriti zaključenje aneksa uz djelimično ispunjenje obaveza. Jović je predložio sutkinji da međupresudom odluči o osnovanosti njihovog tužbenog zahtjeva, a naknadno o visini naknade koju bi Pomorski saobraćaj, ukoliko se takva obaveza utvrdi, morao da plati.
- Zaključkom Vlade, odlukom UO Morskog dobra, te mjerama podrške građanima i privredi tokom pandemije, nesumnjivo je određeno da se svim zakupcima ugovorna naknada umanji za 50 odsto. To je Morsko dobro uradilo za sve zakupce, pa i za Pomorski saobraćaj za 2020. godinu – tvrdi njihov advokat Darko Hajduković.
Ukazuje da je potpisivanjem izvoda otvorenih stavki u januaru 2021, za godinu prije, Morsko dobro usaglasilo stanje sa Pomorskim, u skladu sa odlukama da se smanji naknada kao i svim zakupcima. Tako je, kako navodi, više nego jasno da je Morsko dobro za 2020. godinu ispoštovalo svoju i vladinu odluku, pa potpisivanjem izvoda učinilo nespornim da nema potraživanja prema njima, što sada naknadno zahtijeva. Hajduković tvrdi da Morsko dobro nije ovlašćeno da mijenja ove odluke, jer bi na taj način Pomorski saobraćaj bio jedini subjekat na kojeg se ne primjenuju, zbog čega bi bio diskriminisan. Ocijenio je da nema uslova za donošenje međupresude, jer je potraživanje, pod uslovom da je osnovano, jednostavno utvrditi i bez vještačenja. Predložio je da sutkinja Perović sasluša direktora Dejana Bana, o čemu će, kako je kazala, odlučiti tokom postupka.
Iz Morskog dobra navode da sve izmjene moraju biti definisane aneksom, što se u ovom slučaju nije desilo, zbog čega im naknada mora biti obračunata u ugovorom definisanom procentu od četiri odsto. U izvodima otvorenih stavki, kako navode, nijesu bili uračunati sporni računi, već su sačinjeni nakon poslovne godine, pa ulaze u obračun za 2021. godinu.