Abiznis

Zaključci o Vektri Jakić u ponedjeljak

Izvor

To skupštinsko tijelo održalo je do sada nekoliko sjednica u vezi kontrole postupka privatizacije Vektre Jakić, čiji je vlasnik Dragan Brković, na kojima su raspravu uglavnom vodili članovi Komisije, jer se predstavnici pljevaljske kompanije nijesu odazvali pozivima da prisustvuju.

Komisija je na sjednici održanoj 4. maja odlučila da ponovo pozove predstavnike manadžmenta i sindikata Vektre Jakić da učestvuju u radu tog tijela.

Predsjednik Komisije i poslanik Nove srpske demokratije, Andrija Mandić, tada je saopštio da je Brković poslao pismo u kojem navodi da to skupštinsko tijelo nema nadležnost da ispituje privatizaciju kompanije, koju je kupio dok je bila u stečaju.

Mandić je dodao i da su u pismu, pored poziva predstavnicima tog skupštinskog tijela da posjete pljevaljsku kompaniju, navedeni i podaci o uspješno realizovanim investicijama, isplaćenim koncesijama i izmirenim dugovanjima prema radnicima.

Komisija je dobila i pismo predsjednika Sindikata Vektre Jakić, Željka Vučetića, koji tvrdi da radnici te kompanije nijesu primili 11 zarada, zbog čega nije bio u mogućnosti da dođe u Podgoricu i učestvuje u radu tog skupštinskog tijela.

Članovi Komisije na posljednjoj sjednici nijesu usvojili predlog poslanika Demokratske partije socijalista (DPS), Zorana Jelića, da se odazovu pozivu Brkovića, posjete Vektru Jakić i na taj način prikupe podatke neophodne za konačnu ocjenu privatizacije nekadašnjeg pljevaljskog preduzeća 'Velimir Jakić'.

Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Hidajeta Bajramspahić, tvrdi da nije moguće donijeti adekvatan zaključak u vezi sa privatizacijom Vektre Jakić na osnovu dokumentacije kojom članovi Komisije raspolažu.

U Novoj smatraju da bi Komisija trebalo da donese zaključak da je privatizacija nekadašnjeg preduzeća 'Velimir Jakić' bila neuspješna, kao i da se tu zapravo radilo o sticanju monopola nad pljevaljskim šumama.

Poslanik Socijalističke narodne partije (SNP), Svetozar Golubović, ocijenio je neuspjelom privatizaciju Vektre Jakić, jer predviđeni investicioni program nije realizovan.

Privredni sud u Bijlom Polju uveo je 28. maja stečaj u Vektru Jakić, na zahtjev OTP banke. Stečaj je uveden zbog neizmirivanja kredita od 75 miliona eura, koji je banka odobrila Vektri Montenegro, a gdje je Vektra Jakić bila žirant.

Sud je odluku o uvođenju stečaja donio nakon sedam odloženih ročišta zbog nepojavljivanja predstavnika stečajnog dužnika.

Kompanija OTP faktoring, koja se bavi otkupom potraživanja i loših kredita kod CKB-a, podnijela je krajem novembra Privrednom sudu zahtjev za uvođenje stečaja u više preduzeća u vlasništvu Brkovića, zbog duga od skoro 100 miliona eura. Ukupni dug Vektra Boke iznosi oko 40 miliona eura.

Uvođenje stečaja je traženo za kompanije Vektra Montenegro, Vektra Boka, Horajzon Lodžistik, Vektra aviejšn /Aviation/ i Vektra investments.

Portal Analitika