Društvo

Zbog predstojećih lokalnih izbora stopirana davanja koja obezbjeđuju centri za socijalno staranje, pa i ona koja nijesu novčana

Zakon lijek definiše kao jednokratnu pomoć

Ranije su centri za socijalni rad takve ljekove obezbjeđivali u vidu jednokratnih pomoći, međutim, zbog predstojećih izbora, isto je obustavljeno – kazali su Pobjedi iz Doma starih „Grabovac“ u Risnu. Kazali su da će iz sopstvenih sredstava obezbijediti ljekove korisnicima kojima su potrebni, a problem nabavke ljekova van pozitivne liste, riješiće se u dogovoru sa Ministarstvom

Zakon lijek definiše kao jednokratnu pomoć Foto: Foto: Dom starih Risan
PobjedaIzvor

Stanari domova za stare u Crnoj Gori, koji primaju socijalnu pomoć, u proteklih nekoliko mjeseci su imali problem da primaju terapiju koja nije na pozitivnoj listi ljekova, a koju su dobijali kao jednokratnu socijalnu pomoć.

Taj problem je nakon više mjeseci riješen, pa će štićenicima domovi obezbijediti ljekove, rečeno je Pobjedi u Domu za stare „Grabovac“.

Naime, u domovima se obezbjeđivala terapija ljekovima koji su na pozitivnoj listi, ali one koji nijesu, većina pacijenata jednstavno nije ni uzimala.

Olgica Sekulić, korisnica Doma starih „Grabovac“, kazala je prije mjesec Pobjedi da „već četiri mjeseca ne dobija ljekove, zbog toga što centri za socijalni rad mjesecima ne šalju jednokratnu pomoć u vidu ljekova za stanare Doma koji tu borave preko socijale“.

Sekulić nije primala terapiju zato što je, zbog predstojećih lokalnih izbora zakazanih za 23. oktobar, zakonom definisano da se jednokratna socijalna pomoć ne daje pola godine prije i mjesec nakon održavanja izbora. Tako su brojni štićenici ostali bez ljekova, ali i novca.

"Ranije su centri za socijalni rad takve ljekove obezbjeđivali u vidu jednokratnih pomoći, međutim zbog predstojećih izbora, isto je obustavljeno", kazali su Pobjedi iz Doma starih „Grabovac“ u Risnu.

Kazali su da će iz sopstvenih sredstava obezbijediti ljekove korisnicima kojima su potrebni, a problem nabavke ljekova van pozitivne liste riješiće se u dogovoru sa resornim ministarstvom.

Lijek nije novac

Pobjeda je ranije pisala o slučaju Olgice Sekulić, koja se obratila redakciji Pobjede kako bi skrenula pažnju na ozbiljan problem u kome se našla. Nakon pisanja Pobjede, nadležni su našli rješenje.

Ona je kazala da ljekovi, koji nijesu na pozitivnoj listi, a koje je Ministarstvo zdravlja definisalo kao „jednokratnu pomoć“ ne mogu da se izjednačavaju sa novčanim obezbjeđenjem.

"Ti ljekovi se dobijaju kao jednokratna pomoć, to nije jednokratna novčana pomoć i van svake pameti je da nam ne šalju ljekove. Ja od februara ne dobijam ljekove, ako nešto od ljekova ima daju mi ovdje u domu, a ako ih nemaju – ništa. Ja nemam odakle da ih kupim i ćuti, trpi", kazala je ona prije mjesec dana.

Korisnici u domovima ističu da ne mogu da shvate „da je neko mogao da donese takvu odluku da su ljekovi jednokratna pomoć koja se stopira zbog izbora“.

Sekulić je tada, ogorčena, kazala da je to „ravno ubistvu s predumišljajem“.

Zakon stopira

Zbog Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, stopirano je izdavanje naknada jednokratne socijalne pomoći. Zbog toga su se mnoge ugrožene porodice našle u problemu, jer su ostale bez očekivanog novca, ali pojedini i bez ljekova.

"Član 40 Zakona, državnim i lokalnim budžetskim potrošačkim jedinicama zabranjena je isplata, odnosno davanje jednokratne novčane pomoći, u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava i obavljanje djelatnosti socijalne i dječije zaštite, osim u slučaju smrti člana porodice, teškog oboljenja koje prouzrokuje trajni invaliditet u procentu većem od 50 odsto ili štete na stambenom objektu ili imovini usljed požara ili prirodne nepogode", piše u zakonu.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja je Pobjedi kazalo da se do pitanja koje je redakcija uputila povodom dodjele ljekova, tom resoru nijesu obraćali centri za socijalni rad.

"Kao ni ustanove za smještaj odraslih i starih lica, u vezi sa problemom koji ste naveli", odgovoreno je iz Ministarstva.

Kazali su da je Pravilnikom o bližim uslovima za pružanje i korišćenje, normativima i minimalnim standardima usluge smještaja odraslih i starih propisano da su domovi dužni da korisnicima obezbijede odgovarajući stambeni prostor, materijalne uslove, ishranu i dostupnost zdravstvenih usluga...

"Kada je riječ o dostupnosti zdravstvenih usluga ona podrazumijeva kontrolu zdravlja i njegu za vrijeme bolesti i navedeno se redovno ostvaruje u svim ustanovama socijalne i dječije zaštite", kazali su iz tog resora.

Pojasnili su da je Zakonom o socijalnoj i dječijoj zaštiti propisano da pojedinac, odnosno porodica koja se, zbog posebnih okolnosti koje utiču na stambeno, materijalno i zdravstveno stanje, nađe u stanju socijalne potrebe može ostvariti pravo na jednokratnu novčanu pomoć u skladu sa kriterijumima i po postupku koje propisuje Ministarstvo rada i socijalnog staranja. Jednokratna novčana pomoć nije mjesečno davanje nego se opredjeljuje pojedincima odnosno porodicama u skladu sa dostavljenom dokumentacijom.

Portal Analitika