Iako je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić krajem prošle godine najavio da će u januaru sazvati vanrednu sjednicu na kojoj bi se razmatrao Prijedlog zakona o biračkom spisku, to se nije desilo.
Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, Kolegijum predsjednika Skupštine se nekoliko puta sastajao od početka godine, ali se ovo pitanje nije razmatralo jer su Demokrate naknadno pristale da to pitanje ipak bude tretirano na Odboru za izbornu reformu. To je juče potvrdio i poslanik te partije Nikola Rovčanin koji je kazao da će to pitanje biračkog spiska i Šavnika kandididovati na prvom sjednici Odbora.
Da bi se prijedlog ovog zakona ponovo našao na dnevnom redu sjednice potrebno je da inicijativu potpiše 27 poslanika i uputi je u skupštinsku proceduru najmanje 15 dana prije zasijedanja.
Kako se to još nije desilo, nemoguće je da Mandić zakaže sjednicu koja bi bila održana prije februara. Takođe, novoformirani Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu, pod čiju nadležnost spada Zakon o biračkom spisku, još nije održao prvu sjednicu.
ODLUKA POD PRITISKOM
Parlamentarna većina pokušala je na „mala vrata“ da riješi problem prekinutih izbora u Šavniku tako što je, bez znanja opozicije, uoči Nove godine predložila dopune Zakona o biračkom spisku.
U dopunama Zakona o biračkom spisku, koji su prvobitno predložile Demokrate, pokušava se stati na put ,,izbornom turizmu“, seljenjem birača iz jedne opštinu u drugu zbog ukidanja rezidencijalnog uslova o prebivalištu u trajanju od šest mjeseci u toj opštini.
Na ponovnim izborima, prema tim izmjenama, mogu glasati samo birači upisani u izvod iz zaključenog biračkog spiska za to biračko mjesto.
Na namjeru da se ova rješenja po kratkom postupku usvoje bez dužne pažnje domaće i inostrane javnosti skrenula je pažnju opozicija.
Tako je posljednji dan skupštinskog zasijedanja u 2023. godini obilježila žučna rasprava poslanika opozicije s jedne i lidera parlamenta i predlagača Momčila Lekovića iz Demokratske s druge strane koja je rezultirala povlačenjem Prijedloga zakona o biračkom spisku.
Opozicioni poslanici su tom prilikom ustvrdili da je stavljanjem tog prijedloga na dnevni red grubo prekršen dogovor sa Kolegijuma predsjednika parlamenta, te da je izostao neophodan dijalog sa opozicijom.
Takođe, negodovali su jer su na dan zasijedanja saznali za dopunu dnevnog reda sa tačkom o osnivanju Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i zaprijetili da će napustiti to skupštinsko tijelo ako sporni zakon bude usvojen.
- Jasno nam je šta je ideja, predlagač je kazao da je ideja da se pregleda birački spisak u Šavniku. Svi znamo da se u biračkom spisku ne smije intervenisati dok se ne završi izborni proces, to je azbuka zakona - kazao je tom prilikom poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić.
Kritike su se čule i iz poslaničkih klupa Bošnjačke stranke i Građanskog pokreta Ura, uz konstataciju da bi funkcionisanje Kolegijuma predsjednika Skupštine bilo obesmišljeno, ukoliko bi taj zakon bio izglasan isti dan.
IZVINJENJA I OBEĆANJA
Predlagač Momčilo Leković je na kraju rekao da ne želi da bude taj koji će blokirati dogovor i povukao je Prijedlog zakona.
- Konstatovaćemo da opozicija okupljena oko DPS-a fantastično funkcioniše i da će još neko vrijeme i Šavnik biti u rukama DPS-a. Izvinjavam se svim građanima Šavnika, ali sam siguran da će vrlo brzo pravda naći svoj put i tamo - poručio je tada Leković.
Mandić je, potom, obećao da će u januaru sazvati vanrednu sjednicu na kojoj bi promijenili tekst zakona i upodobili ga sa odlukom Ustavnog suda da Zakon o biračkom spisku ne pripada korpusu izbornog zakonodavstva.
Iz opozicije su ranije rekli Pobjedi da je neprihvatljivo tumačenje parlamentarne većine i predsjednika Skupštine da zakon o biračkom spisku ne pripada setu izbornih zakona, te da će insistirati da ta tema bude dio rada Odbora za izbornu reformu po cijenu i da ne učestvuju u radu tog tijela.