Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Povučene dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, neće biti odlaganja izbora u Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju

URA ostala uzdržana na amandmane SNP i "srušila svu koncepciju"

Povučene dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, neće biti odlaganja izbora u Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju

Dopune Zakona o lokalnoj samoupravi povučene su iz skupštinske procedure nakon što koalicija "Crno na bijelo" nije prihvatila amandmane SNP-a koji su predviđali obavezu odlaganja lokalnih izbora u Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju i njihovo objedinjavanje sa lokalnim izborima naredne godine.

Povučene dopune Zakona o lokalnoj samoupravi, neće biti odlaganja izbora u Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju Foto: Schreenshot
PobjedaIzvor

Dopune su prvobitno usvojene u načelu, ali je koalicija "Crno na bijelo" ostala uzdržana pri glasanju za amandmane Dragana Ivanovića.

Skupština nije usvojila amandmane koji su, kako je kazao poslanik DF-a Slaven Radunović trebali da garantuju da će se sprovesti odluka ako dođe do situacije da predsjednik Milo Đukanović ne odloži izbore. Kako su protiv amandmana glasali poslanici GP URA Radunović je zatražio pauzu jer se, kako je kazao, "time ruši sva koncepcija".

"Ovo je nova situacija jer kolege iz GP URA nijesu gasale za amandmane koji su garantovali da će se sprovesti odluka ako dođe do situacije da Đukanović ne odloži izbore iako mu ovaj zakon to nalaže. Dolazi se do zaključka da će URA da izađe na izbore iako ih Đukanović ne odloži. To ruši svu koncepciju i izlaskom partije na vlasti na te izbore sa DPS-om", kazao je Radunović.

Miloš Konatar (URA) je kazao da postoje različita viđenja među pet predlagača zakona.

"Ostao sam pri stavu da zakon treba da ostane u proceduri i da ga izglasamo. Mi ne možemo nikoga prisiliti da poštuje zakon, ako i predsjednik želi da krši zakon koji bi mi donijeli mi to ne možemo spriječiti. Poštujem vaš stav, moj se razlikuje. Svi smo kao dio većine predali liste za učešće na lokalnim izborima, bez obzira na to ostajemo pri stavu da je trebalo da se glasa za zakon", kazao je Konatar. 

Poslanik Demokrata Vladimir Martinović kazao je da sa žaljenjem konstatuje što će zakon proći na ovakav način.

"Postavlja se pitanje šta će građanima i Skupštini mrtav zakon odnosno što će nam zakon koji mi sami koji ga izglasamo sjutra neće biti ispoštovan. Nikada se nije desilo da neko unaprijed najavi da će kršiti zakon kao što je to uradio predsjednik države Milo Đukanović. Iz tog razloga sam kazao da su upravo amandmani Ivanovića brana svima koji ne žele da poštuju Ustav i zakon Crne Gore", naglasio je Martinović.

Prema njegovim riječima, Skupština ne može izglasati zakon glasovima parlamentarne većine ako jedan od njenih konstituenata da legitimitet nepoštovanju istog zakona koji je usvojio parlament.

"Oni koji ne podržavaju ove amandmane taj daje vještačko disanje i pruža ruku i pojas za spasavanje Milu Đukanoviću, odnosno bivšem režimu", smatra Martinović.

On je poručio da su Demokrate odgovorno i transparentno ušli u ovaj proces i smatrali su da je bolje da imamo objedinjene lokalne izbore.

"Bolje je imati objedinjene izbore u 18, nego npr. u 12 lokalnih zajednica i upravo je to ono čemu smo težili i trebali da težimo", dodao je on.

Ukoliko bi neko iz parlamentarne većine sjutra izašao na izbore i dao legitimitet onome što je, kako kaže Martinović, gaženje ovog zakona, onda taj dokument, smatra ne treba usvajati.

Genci Nimanbegu je kazao da je vlast danas doživjela veliki poraz.

"Ali imam empatiju prema kolegama i žao mi je što je došlo do ovoga. Žao mi je što će nesposobna Vlada ovo iskoristiti protiv Skupštine, pa i protivposlanika pozicije", kazao je Nimanbegu.

Poslanik DF-a Branko Radulović je rekao da je uvijek optimista i da treba gledati na „duže staze“.

"Ja Đukanovića 30 godina posmatram, on se boji tvrde glave. Nas 41 smo trebali da jako udarimo i da ne izađemo na te izbore. Pa da u projeće ga na Cetinju ne dočekuju „dobro došli gospodare“, nego da okreću glavu. Ako bude imao i prilike da dođe", kazao je Radulović, dodajući da je Ura ovog puta pogriješila, te da će to vidjeti poslije održavanja izbora u Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju.

Dug radni dan

Početak sjednice jutros, obilježila je žustra rasprava između poslanika Demokratskog fronta i Ure u koju se povremeno uključivao i predsjednik Skupštine Aleksa Bečić.

U ime predlagača Momo Koprivica iz Demokrata podsjetio je da se tim aktom traži objedinjavanje održavanja lokalnih izbora u jednom danu

"Svjedoci smo da se na lokalnim izborima nametao strah da će baš ti izbori biti istorijski. Sve je to stvaralo atmosferu da se građani vanpravnim mehanizmima tjeraju na političku podršku. Ovaj zakon je način da se suzi prostor onima koji žele da ograniče birače", dodao je Koprivica.

Poslanik Demokratskog fronta Jovan Vučurović kazao je da ga je obeshrabrio današnji početak sjednice.

"Nemam neke natprirodne moći ali osjećam da plenumom lebdi duh Pozitivne Crne Gore. Nadam se da griješim i biću spreman da se izvinim ako pogriješim", naveo je Vučurović.

Dodao je da je za njih nije problem odgađanje izbora u tri opštine i njihove spajanje sa ostalim lokalnim izborima naredne godine u maju.

Šef poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković kazao je da mu predložene izmjene liče na davanje baj-pasa vladajućoj većini, ili pokušaj prespajanja onoga što se više ne može prespojiti.

"Želi da se spriječi politička šteta koja bi nastala po vladajuću većini na osnovu rezultata izbora na Cetinju i u Mojkovcu i Petnjici. Iza svega se krije politički strah od izbora u tri opštine", naveo je Živković.

Podsjetio je da je Predsjednik Crne Gore već raspisao izbore u tri opštine u skladu sa njegovim ustavnim i zakonskim nadležnostima.

"Ovim zakonom se želi postići unošenje pravne nesigurnosti u naš sistem", navodi Živković dodajući da je Evropska komisija upozorila da se odluka o održavanju izbora u jednom danu mora donijeti konsenzusom u Odboru za izbornu reformu.

Poslanik Socijaldemokrata Ivan Brajović smatra da je predlog Zakona trebalo povući iz procedure. Dodao je da nijesu tačne ocjene da međunarodna zajednica podržava taj akt.

"Treba postići kompromis i razgovarati. Treba prekinuti odmah ovo i razgovarati o ovim pitanjima kako bi postigli međusobno povjerenje", naveo je Brajović.

Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković poručila je građanima Cetinja, Petnjice i Mojkovca da će izbori u tim opštinama u 5. decembra održati.

"Predložene izmjene Zakona su suprotne Ustavu kao i Izbornom zakonu. Objedinjavanje izbora može biti dio samo izmjena Izbornog zakona a uopšte sve opštine nijesu objedinjene", navela je Vuksanović-Stanković.

Šef poslaničkog Kluba Crno na bijelo Miloš Konatar kazao je da su slobodni izbori osnov demokratije.

"Objedinjavanje izbora u jednom danu je evropski standard. To je nešto što mi ovim izmjenama pokušavamo ostvariti. Naša namjera je da manje vremena provodimo u izbornim kampanjama i da manje vremena trošimo na predizborne svađe", naveo je Konatar.


Portal Analitika