Kako im na prigovor nije odgovoreno, iako je to zakonski bilo obavezno, kako su Pobjedi kazali iz nevladina (NVO) Udruženje kuća ,,Ada Bojana“ bili su prisiljeni da učestvuju na tenderu, međutim sada će se žaliti Ustavnom sudu. Iz Morskog dobra nijesmo dobili odgovore kako su formirali cijene i na osnovu kojih mjerenja su raspisali tender, niti za šta su koristili novac od zakupnina.
Kažu da je prigovor bio posljednji pokušaj Udruženja da nadležnim institucijama ukaže na propuste koje bi morali da otklone, te da javni poziv ponište ili odlože dok se ne steknu uslovi za njegovo raspisivanje.
Iz NVO Udruženje kuća ,,Ada Bojana“ navode da je javni poziv nezakonit iz razloga pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, zato što nadležna Komisija JPMD, prije raspisivanja javnog poziva, nije utvrdila tačnu površinu privremenih objekata, od koje činjenice zavisi visina naknade.
"Na taj način došlo se do znatnog odstupanja između stvarne površine objekata i površine za koju Javno preduzeće namjerava da odredi naknadu. Da se radi o netačnim površinama, potvrđuju iz brojnih parničnih postupaka koje vlasnici objekata godinama vode protiv JPMD pred Osnovnim sudom u Ulcinju, što je lako provjeriti uvidom u sajtu tog suda, gdje se može vidjeti da je većina sporova riješena u korist tužioca", kazali su iz NVO.
Oni navode da je mjerenja bilo neophodno izvršiti prije javnog poziva i zbog velikog broja novoizgrađenih ili dograđenih objekata koji godinama postoje na terenu, ne plaćaju naknadu, i dalje su nelegalni, iako su mnogi od njih podnijeli elaborate za legalizaciju objekata, što je još jedan razlog više za odlaganje tendera do konačnog premjeravanja i snimanja svakog objekta kako bi se obezbijedio ravnopravan status i jednaki uslovi za sve.
Članovi Udruženja uputili su više dopisa nadležnim institucijama ukazujući na nepravilnosti i nudeći rješenje da se otklone ili prevaziđu. Pošto nije bilo odgovora, delegirali su tim od šest predstavnika na čelu sa punomoćnikom advokatom Veliborom Markovićem kao i advokatima Draganom Vojinović i Damirom Lekićem, te predstavnicima ribara i domicilnih stanovnika Ade Bojane, koji su uzeli učešće na sastanku od 25. jula ove godine, sa predstavnicima JPMD i Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, povodom ovog nespornog problema.
"Tom prilikom su se predstavnici Ministarstva saglasili da postoje propusti i da su spremni na razgovore, a državna sekretarka Zorica Krsmanović je zaključila da je prije raspisivanja javnog poziva bilo nužno utvrditi precizne površine kako postojeći vlasnici privremenih objekata ne bi trpjeli štetu neosnovanom naplatom za one površine koje stvarno ne posjeduju. Razgovori i pregovori sa sastanka su snimani, pa je neshvatljivo da se ova činjenica sada prećutkuje, odnosno da JPMD preko nje prelazi", ističu iz Udruženja.
Kako oni navode u prigovoru poznato je da je svrha osnivanja Javnih preduzeća, prije svega radi zaštite državnih interesa, ali i interesa građana, pa je takođe neshvatljivo da se od građana želi naplaćivati naknada u većem iznosu od one koju čine stvarne povrsine njihovih objekata.
"Pritom se gubi iz vida činjenica da se radi o objektima sagrađenim prije više decenija, pa čak i mnogo prije nego što je osnovano JPMD, iz čega proizilazi da su vlasnici privremenih objekata praktično navedeni da izgrade svoje objekte, a zatim dovedeni pred svršen čin, nekontrolisanim utvrđivanjem naknada bez ikakvih limita. Od ustanovljenja zakupnina do danas, naknade su povećavane u više navrata za 300 do 400 odsto. Samo u odnosu na prošlu godinu, cijena ionako visoke naknade, uvećana je sa pripadajućim PDV-om za 150 odsto", poručuju iz Udruženja.
Članovi Udruženja su naglasili da oni nemaju ništa protiv plaćanja nižih naknada od strane ribara, naprotiv dijele stav da su ribari zaštitni znak rijeke Bojane, vjerni čuvari tradicije i kalimera, osnivači ribarskog naselja koje je zahvaljujući njima raslo i dobilo epitet turističke atrakcije, ali samo žele ukazati da se sa enormnim povećanjem cijena ostalim vlasnicima prave drastične razlike i isti se dovode u neravnopravan položaj, odnosno diskriminišu se, što je protivno ustavnoj odredbi o zabrani diskriminacije, pa je JPMD bilo dužno da svim korisnicima utvrdi istovjetnu ili približno sličnu, a prije svega razumnu cijenu naknade po metru kvadratnom.
"Ovo tim prije što je Zakonom o morskom dobru propisano da se zemljište u pojasu Morskog dobra može izdavati na privremeno korišćenje jedino u svrhu privredne djelatnosti, pa proizilazi da je JPMD, prvobitno, svjesno kršilo Zakon izdajući zemljište na korišćenje tzv. vikendašima, a nakon što ih je navelo da zaključe ugovore, naknadno, bez ikakvih valjanih kriterijuma tu naknadu želi da poveća do visine koja se objektivno ne može platiti", tvrde iz Udruženja dodajući da na osnovu takvog ponašanja bi se moglo zaključiti da JPMD ovakvim svojim postupanjem želi jednostavno izbaciti više stotina vlasnika sa tog lokaliteta.
"Postavlja se pitanje kako će u budućnosti da raspisuje tender i izdaje u zakup zemljište, ukoliko nema zainteresovanih lica koja žele da obavljaju privrednu djelatnost, a kojih je i do sada bilo simbolično malo? Kako će JPMD po tom osnovu da naplaćuje naknade i ostvaruje prihod ako se ima u vidu da bi svako raspisivanje tendera za ona lica koja ne žele da se na tom lokalitetu bave privrednom djelatnošću bilo nezakonito i vodilo poništivanju tendera!!? Na sve ove činjenice i okolnosti za sada se ukazuje samo principijelno, jer će one biti korišćene u žalbi protiv odluke povodom tendera ili tužbi pred Upravnim sudom Crne Gore radi poništenja odluka po tom tenderu", kazali su iz Udruženja.
Takođe, ističu da je JPMD mimo uporišta u Zakonu i mimo svih kriterijuma, samovoljno klasifikovalo obalu rijeke Bojane na zonu 1 i zonu 2, a zatim bez ikakvog opisa i objašnjenja šta koja zona obuhvata odredilo različite cijene naknada za te zone.
Oni poručuju da tender obiluje i netransparentnošću, nejednakim uslovima i diskriminatorskim odnosom prema učesnicima tendera, što ga čini i neustavnim.
"O tome svjedoče činjenice da je od dana objavljivanja javnog poziva 8. jula ove godine do dana podnošenja prigovora na sajtu JPMD objavljeno čak pet amandmana o raznim izmjenama i dopunama, brisanjima i dodavanjima objekata, pa do mijenjanja najniže ponuđene cijene za preko 50 objekata. I sve to bez ikakvog pojašnjenja, na koji ih obavezuje Zakon! Na taj način vlasnici ovih 50-ak objekata stavljaju se u povoljniji položaj jer su im površine natkrivenih terasa izdvojene i obračunate po cijenama otvorenih terasa, što znači da će ih plaćati šest eura po metru kvadratnom, za razliku od svih ostalih kojima je natkrivena terasa prikazana kao dio objekta za stanovanje i obračunata po cijeni od 30 do 50 eura po kvadratu", kazali su iz Udruženja i dodaju da je na ovaj način 560 učesnika tendera, bez svoje krivice, dovedeno u potpuno neravnopravan i diskriminatorski položaj.
Na kraju su poručili da bi ,,formiranje cijena zakupnine na osnovu netačnih, neprovjerenih i neujednačenih parametara, predstavljalo reketiranje građana, za šta se javna preduzeća ne osnivaju, s obzirom da je njihov cilj upravo interes građana na određenom području“.
Na novac dat za zakup od Morskog dobra ne dobijaju ništa
Iz Udruženja naglašavaju da se gubi iz vida činjenica da naknada koju plaćaju, prema odredbama Zakona o morskom dobru, treba da se koristi isključivo za održavanje i uređivanja zemljišta koje je predmet naknade, a prioritetno za izgradnju infrastrukture, tj. uređivanje obale.
"Iako JPMD u tom pravcu nije uložilo nikakva sredstva, već uredno plaćene zakupnine koristi za druge lokacije, pa tako vlasnici objekata ne dobijaju ništa", poručuju iz Udruženja.