Na pitanje da li je za Vulina rezervisano mjesto u BIA, novoizabrani ministar odbrane i potpredsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević je odbio da odgovori, rekavši da će se na Vladi odlučivati o ovom pitanju. S druge strane, bivši ministar policije i te kako računa na ovu poziciju, s obzirom na to da je u prethodnom periodu bio veoma odan šefu naprednjaka Aleksandru Vučiću.
Međutim, prepreku Vulinu da dođe na mjesto šefa BIA može da predstavlja otvoreno protivljenje Zapada, u prvom redu predstavnika država Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, o kojima bivši ministar policije u prošlosti nije imao šta lijepo da kaže. Naprotiv, Vulin je gotovo svaku priliku koristio da uputi otrovne strelice ka Briselu i Vašingtonu, kao i ka ovdašnjim političarima koji su percipirani kao prozapadni.
Međutim, to nije jedini razlog zbog kog predsjednik Pokreta socijalista na ledu i zbog kog je upitno da li će dobiti željenu funkciju. Zapad se protivi imenovanju Vulina na poziciju šefa BIA i zbog njegove saradnje sa Kremljom koja je rezultirala hapšenjem dvojice ruskih opozicionara.
Advokat Dimitrij Zahvatov, učesnik seminara koji je u maju prošle godine u Beogradu organizovala ruska opozicija, rekao je za Nova.rs da je jedan od razloga hapšenja aktiviste i ruskog opozicionara Vladimira Kara-Murze upravo to što je Aleksandar Vulin predao Moskvi transkripte prisluškivanih razgovora ruskih opozicionara. On ističe da je zajedničkom akcijom srpske i ruske bezbjednosne službe, pored Kara-Murze, uhapšen i Andrej Pivovarov, još jedan opozicioni prvak i protivnik režima Vladimira Putina.
Da ovakva aktivnost može da bude problematična za bezbjednosni sistem Srbije, ukazivali su brojni sagovornici “Nove”, jer se graniči sa špijunskim djelatnostima u korist bezbjednosne službe druge države. To je primijetio i Evropski parlament, koji je u posljednjoj Rezoluciji o Srbiji izrazio zabrinutost zbog navoda je ruska opozicija prisluškivanja u Beogradu.