Zaposleni građani Crne Gore duguju u prosjeku poslovnim bankama 4.776 eura što je gotovo 10 prosječnih zarada, pokazuju nasvježiji podaci Ministarstva finansija.
Dug po glavi stanovnika, mjeren odnosom ukupnih kredita stanovništvu i broja stanovnika, iznosio je 1.330 eura, dok je dug po zaposlenom bio 4.766 eura. To praktično znači da su zaposleni građani Crne Gore dužni “do guše”.U Crnoj Gori ne postoji institut bankrota fizičkog lica , pa je na Vladu i Centralnu banku da ozbiljno razmotre uvođenje ove mjere. Bankrot fizičkog lica omogućava oslobađanje lica od dugova i njihovo restrukturiranje, a krajnji cilj je da se građanin spasi od dužničkog ropstva.
Uprkos činjenici da je u posljednje vrijeme oslabila kreditna aktivnost banaka, građani sve više štede. Tako je rast ukupnih depozita u septembru iznosio 2,4 odsto na mjesečnom i 6,6 odsto na godišnjem nivou.
Posmatrano po sektorima, u ukupnim depozitima dominiraju depoziti stanovništva sa učešćem od 55,7 odsto i iznosom od 1, 11 milijardi eura. Pri tome su i sektor privrede i stanovništva ostvarili rast na mjesečnom (3,1 odsto i 0,5 odsto) i na godišnjem nivou (14,0 odsto i 7,6 odsto), respektivno. Ukupni kreditni plasmani su smanjeni za 0,7 odsto u odnosu na prethodni mjesec i 3,3 odsto na godišnjem nivou.
Pad kreditiranja privrede: Najznačajniji korisnik kredita, sektor privrede, je bio kreditno zadužen u septembru 909,2 miliona eura što čini 48,1 odsto ukupno odobrenih kredita. I pored prisutne tendencije smanjenja odobrenih kredita ovom sektoru i, sa druge strane, povećanja deponovanih sredstava, sektor privrede je i dalje najznačajniji neto dužnik bankarskog sistema. Tako je neto dug iznosio 340 miliona eura, što je za 27,2 odsto niže u odnosu na kraj 2011. Krediti stanovništvu bilježe blagi porast od 0,1 odsto u odnosu na prethodni mjesec, dok su ostvarili pad na godišnjem nivou od 2,0 odsto. Izazov za finansijsku stabilnost predstavlja rast nekvalitetnih kredita, koji su povećani za 2,3 odsto na mjesečnom nivou, dok se njihovo učešće u ukupnim kreditima smanjilo na godišnjem nivou sa 19,7 na 18,5 odsto. CBCG u saradnji sa Svjetskom bankom radi na iznalaženju modela za rješavanje pitanja nekvalitetnih kredita, što bi doprinijelo daljem procesu oporavka bankarskog sektora. Zbog prisutnog trenda rasta kamatnih stopa na novoodobrene kredite, (11,05 odsto u septembru), kao i postojanja ekstremno visokih kamata na pojedine kreditne plasmane, CBCG je ograničila kamatne stope za kredite na stanovništvu na 15 odsto, a privredi na 14 odsto.