Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Zaposleni u RTCG najavili krivičnu prijavu zbog izbora Brajkovića za Ombudsmana: Drljević 'ugurao' dugogodišnjeg prijatelja

"Prijateljstvo i interes važniji od ličnog i poslovnog morala"

Zaposleni u RTCG najavili krivičnu prijavu zbog izbora Brajkovića za Ombudsmana: Drljević 'ugurao' dugogodišnjeg prijatelja

Zaposleni u RTCG, njih troje - Žarko Božović, Vesna Pejović i Danijela Popović, uputili su pismo na više adresa, pojedincima i institucijama, u kojem su naveli niz nepravilnosti u odabiru novog Ombudsmana RTCG Todora Brajkovića, a najavili su i krivičnu prijavu protiv četiri člana Savjeta Javnog servisa. 

Zaposleni u RTCG najavili krivičnu prijavu zbog izbora Brajkovića za Ombudsmana: Drljević 'ugurao' dugogodišnjeg prijatelja Foto: Ivana Božović
Portal AnalitikaIzvor

Njihovo obraćanje prenosimo integralno:

"U sjenci tragikomične predstave o ostavci i novom, nebrojenom protivzakonitom postavljenju starog-novog generalnog direktora RTCG sada za vd. protekao je izbor Ombudsmana tzv. Javnog servisa. Naime na posljednoj sjednici Savjeta, održanoj 09. jula ove godine, na ponovljenom konkursu za ovo odgovorno mjesto, 4 člana Savjeta glasala su i presudila da se izabere sportski novinar štampanog medija Dan Todor Brajković.

Tako se ostvarila želja i unaprijed dobro isplanirana namjera predsjednika Savjeta Veselina Drljevića da u RTCG ugura i svog dugogodišnjeg prijatelja sa kojim se druži i u Udruženju sportskih novinara u kojem je Drljević predsjednik a novi Ombudsman generalni sekretar. To ni najmanje nije omelo Drljevića da glasa za svog prijatelja i pored upozorenja člana Savjeta na prethodnom konkursu da makar iz moralnih razloga ne bi trebalo da glasa. Prijateljstvo i interes su ipak važniji od ličnog pa i poslovnog morala.

Zanemarila su ova 4 člana, ili ih je neznanje koje manifestuju od postavljenja i ko zna šta sve još u tome ohrabrilo, da izglasana osoba dolazi iz štampanog medija i da mu je audiovizuelni nepoznanica a da je za Kodeks novinara čuo kada se sa Drljevićem dogovarao na koji način da se domogne mjesta Ombudsmana.

Više je nego sramno da dugogodišnja novinarka-urednica u TVCG, autorica brojnih emisija, serijala Vesna Pejović, jedna od autorki i potpisnica novinarskog Kodeksa, za koju smo svi, bez trunčice sujete, smatrali da treba da bude izabrana, nije imala šansu u ovoj predstavi u režiji Drljevića. Podsjećamo da je Vesna Pejović kao dugogodišnja predsjednica Nezavisnog sindikata novinara jedan od inicijatora i osnivača Novinarskog samoregulatornog tijela, prvog u istoriji novinarstva u Crnoj Gori. Takođe da je od 2006. u tom tijelu 4 godine bila zadužena za praćenje i analizu elektronskih medija i jednom mjesečno, sa kolegom iz Vijesti, koji je pratio štampane medije, na konferenciji za novinare javno su iznosili ključne probleme u kršenju novinarskog kodeksa a takođe na konkretnim primjerima ukazivali na medije koji krše Kodeks... To je spriječilo neke medije da u predreferendumskoj atmosferi 2006. vrše medijsku pripremu sukoba, upravo ono što su radili 90-tih.

Iako je bila u radnom odnosu u TVCG Pejovićevu nije sprečavalo da ukazuje na brojna kršenja kodeksa u informativnim emisijama te kuće zbog čega je često smjenjivana, proganjana, javno prozivana. 

U prijavi za konkurs Pejovićeva je, na osnovu velikog iskustva i znanja, objasnila članovima Savjeta kako i šta treba da radi Ombudsman RTCG, ali to se nije uklapalo u već pripremljen Drljevićev scenarij. Vesna Pejović se doduše zamjerila Savjetu i generalnom direktoru Raoniću objavljivanjem teksta Jad(v)ni servis u kome je ukazala i kritikovala njegovu skandaloznu odluku o ukidanju Odjeljenja za italofonsku saradnju a takođe i podršku koju je dobio od Savjeta o prekidu saradnje RTCG sa članicama te zajednice čije je sjedište u RAI - Rim. (Tako rukovodstvo javnog servisa vidi, doživljava i sprovodi evropske integracije Crne Gore.)

Razumljivo je zašto Vesna Pejović ne odgovara Drljeviću i rukovodstvu RTCG koje se javno zaklinje u profesionalizam, nezavisnost.

Očigledno je da po ukusu menadžmenta nije ni dosadašnja Ombudsmanka, vrsna rediteljka u TVCG Danijela Popović, čija mišljenja često nijesu bila u skladu sa stavom i po ukusu menadžmenta.

Šansu da bude izglasana nije imala ni Slavica Kruščić-Vasović, dugogodišnja novinarka RTCG i predsjednica reprezentativne organizacije sindikata RTCG. Takođe ni Žarko Božović, novinar Radija koji je dospio je u žižu interesovanja javnosti kada mu je zabranjeno da koristi na Radiju Ustavom zagarantovanu jotovanu varijantu crnogorskog jezika. Ombudsman Bjeković je tada donio mišljenje u kojem je potvrđeno da Božović može da koristi jotovanu varijantu, odnosno da je došlo do povrede jednakosti u pravima i pred zakonom.

Čime četiri anonimna člana Savjeta RTCG pravdaju spornu, neprofesionalnu odluku da glasaju za nekoga ko, izuzev prijateljstva sa Drljevićem, ničim ne može da bude konkurencija ostalim kandidatima za mjesto Ombudsmana ostaće enigma jer, očigledno je da ni oni ni nelegalni generalni direktor nemaju nikavu odgovornost ni obavezu da bilo kome objašnjavaju svoje sporne odluke. Opštepoznato je da ne poštuju ni sudske uz prećutnu saglasnost resornog ministarstva (gdje na žalost sjedi i naš kolega) kao i brojnih institucija ne samo u zemlji nego i međunarodnih, inače vrlo ažurnih i glasnih kada je riječ i o manje važnim pitanjima.

Smatramo da nam je i moralna i profesionalna dužnost da javno ukažemo na samo djelić onoga što svemoćni generalni direktor uz svestranu konkretnu ili prećutnu podršku većeg broja članova Savjeta radi i kako svakodnevno urušava ozbiljno poljuljan ugled RTCG čiji program, uprkos ne rijetko lažnim rezultatima istraživanja, više ne prate brojni građani Crne Gore. U takav ambijent odlično se uklapa i novoimenovani ombudsman.

Podnijećemo krivičnu prijavu protiv četiri člana Savjeta RTCG na čelu sa Veselinom Drljevićem zbog njihove sporne odluke.

Međutim, nameće se pitanje šta treba da očekuju građani Crne Gore, iz čijih džepova ova gospoda svakog mjeseca izvlače svoju apanažu, ukoliko se tužilaštvo bude ponašalo kao do sada, ignorisalo ne samo krivične prijave, nego i sudske presude, čime su ozbiljno poljuljani temelji vladavine prava u Crnoj Gori. Na žalost, brojne međunarodne organizacije su do sada, svojim ćutanjem, podržavale evidentno urušavanje vladavine prava i podrivanje pravnog sistema", naveli su oni u pismu.

Pismo je naslovljeno na sljedeće adrese: Kancelariji Evropske komisije u Crnoj Gori, Toninu Piculi – zastupniku u Evropskom parlamentu izvjestilac za Crnu Goru, Programskoj kancelariji Savjeta Evrope u Podgorici, Misiji OEBS-a u Crnoj Gori, Direktoru medijskog programa misije OEBS-a u Crnoj Gori, Evanu Eberlu, Ambasadi Kvinte (SAD, Francuske, Njemačke, Italije i Ujedinjenog Kraljevstva), Ambasadi Republike Češke, Ambasadi Republike Poljske, Ambasadi Republike Hrvatske, Ambasadi Republike Slovenije, EBU – Radku Betchevu, Predsjedniku Crne Gore Jakovu Milatoviću, Predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću, Ministarstvu kulture i medija Crne Gore, Direktoratu za medije, Ombudsmanu Sinišu Bjekoviću, Agenciji za elektronske medije, Agenciji za sprečavanje korupcije, HRA – Akciji za ljudska prava, Insitutu za medije, Centru za građansko obrazovanje, Media Centru.

Portal Analitika