Abiznis

Srpski opozicioni poslanik tvrdi da je predsjednik Srbije preko "biznismena-specijalca" pomogao Rudnik uglja u Pljevljima i oštetio interes toplane u Kruševcu

Zašto je Vučićeva ekipa omogućila Rudniku uglja ekstraprofit od milion eura?

Poslanik Milivojević sumnja da iza ugovora Toplane u Kruševcu i Rudnika uglja u Pljevljima stoji ,,ozbiljna prevara pošto je priču o Toplani umešan i Dejan Slijepčević, čovek kojeg kontroliše Aleksandar Vučić“ i tvrdi da se ,,neko debelo ugradio". Široj balkanskoj javnosti srpski biznismen Slijepčević postao je poznat, ne po privrednoj, već po kriminalnoj aktivnosti. Dva puta je oktobra 2023. godine hapšen zbog miješanja u izbore: jednom u Bosni i Hercegovini pred predsjedničke izbore, drugi put u Crnoj Gori, na aerodromu Podgorica, dan prije podgoričkih izbora.

Zašto je Vučićeva ekipa omogućila Rudniku uglja ekstraprofit od milion eura? Foto: TVE
Portal TVEIzvor

Toplana Kruševac kupila je od Rudnika uglja Plevlja 20.000 tona lignita iako granulacija pljevaljskog uglja ne odgovara tehnološkom procesu te toplane. Ugalj je kupljen po cijeni od 120 eura, premda zvanična cijena lignita na sajtu Rudnika iznosi 69 eura, bez PDV-a, što znači da je državna firma iz Kruševca omogućila ekstraprofit za Rudnik uglja u iznosu od milion eura. 


Ove informacije, za TV N1, iznio je srpski opozicioni poslanik Srđan Milivojević, koji ocjenjuje da se ,,neko od Vučićevih biznismena ugradio u čitav posao“, targetirajući da je u sve umiješan kontroverzni biznismen Dejan Slijepčević, vlasnik firme GAT iz Novog Sada.

Državni posao

“Toplana je nabavila 20.000 tona lignita po ceni od 120 eura iako na sajtu Rudnika Pljevlja taj ugalj košta 60 eura. Znači neko se ugradio! Ono što je posebno skandalozno: Rudarski institut u Boru radio je analizu tog uglja i utvrdio – iako na sajtu Rudnika uglja piše da je toplotna snaga 13.000 kilodžula – da kupljeni ugalj ima snagu do 18.000 kilodžula. Jasno je da nisu čista posla, da je neki koruptivni posao u pitanju”, kazao je Milovojević za TV N1.

20240918010956-47f248bee2aee4cd10748d357a0eb5057c7a65945a81185ad83804ccf07d4cb1

Podsjećanja radi u maju 2022. godine Rudnik uglja je sklopio ugovor sa Elektroprivredom Srbije kada je ugalj plaćan višestruko ispod tržišne cijene po 28,8€ o čemu su pisali mediji u Crnoj Gori.

Milivojević ističe sumnju da iza ugovora stoji ,,ozbiljna prevara pošto je riječ o kontroverznom biznismenu Sljepčeviću, kojeg kontroliše Aleksandar Vučić“.

Mediji su Srbiji su izvijestili da je na posljednjoj sjednici Skupštine opštine Kruševac donijeta odluka da novi partner Toplane u Kruševcu bude firma GAT, čiji je vlasnik Dejan Slijepčević.

Ne samo što kruševačka javnost nije bila upoznata sa planovima gradske Toplane, već za njih nisu znali ni odbornici opozicije. Ulazak u javno privatno partnerstvo i kreditno zaduživanje, na dnevnom redu posljednje sjednice, našli su se tek pred njen početak.

Vučićev “specijalac”

Kontroverzni biznismen Dejan Slijepčević slovi za čovjeka od povjerenja Aleksandra Vučića. Slijepčevićeva firma povlašćena je od države – za samo tri godine, kako pišu srpski mediji, postpisala je sa srpskim državom čak 70 ugovora vrijednih više od 200 miliona eura.

Široj balkanskoj javnostu kontroverzni biznismen postao je poznat – ne po privrednoj – već po kriminalnoj predizbornoj aktivnosti.

Slijepčević je dva puta hapšen pred izbore: jednom u Bosni i Hercegovini pred predsjednike izbore, drugi put u Crnoj Gori, dan prije izbora u Podgorici.

U Bosni i Hercegovini, u Gradišnici, priveden krajem septembra 2022. zbog unošenja novca i zbog sumnje da je, zajedno sa funkcionerom Srpske napredne strane Adamom Šukalom učestvovao u kupovini glasova u korist opozicionog SDS-a i opozicione predsedničke kandidatkinje Jelene Trivić.

Slijepčević je bio ,,specijalni izaslanik“ Aleksandra Vučića u disciplinovanju Milorada Dodika, tokom izbora 2022. godine.

Petnaestak dana kasnije, 23. oktobra, Slijepčević je dan pred izbore u Podgorici, uhapšen na Aerodromu Podgorica, nakon što sletio helikopterom. Kod njega je nađena veća svota eura, oko 30.000 eura, ali su pilot i kopilot helikoptera stali ,,u zaštitu“ Slijepčevića dajući izjave da je dio novca i njihov.

Tako Slijepčević nije završio u zatvoru, već se istog dana vratio helikopterom za Beograd. Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore, koje je tada bilo zaduženo za procesuiranje izbornih prevara, nije otvorilo predmet. Ni u Bosni i Hercegovini - gdje je Slijepčević uhapšen sa kešom od 50.000 eura i plakatima Srpske napredne stranke- takođe se nije vodila istraga.

Očito je da Vučićev uticaj prelazi granice Srbije i da ljudi koji rade u korist SNS-a i zvaničnog Beograd uživaju specijalnu zaštitu srpskih bezbjednosnih službi. U slučaju Dejana Slijepčevića to se pokazalo kao najbolji bezbjedndosni štit, a kontroverzni biznismen će i dalje rado činiti usluge Aleksandru Vučiću.

Ko zna, možda ponovo doleti helikopterom, koji dan prije 29. septembra i izbora u Podgorici?

Portal Analitika