Dugo se govorilo kako bi ona mogla i prelomiti ishod, na kraju je tamo trijumfovao Donald Tramp, a dio zasluga za to pripada i – Amišima.
Riječ je o krajnje neobičnoj situaciji, tim prije jer Amiši nikad prije nijesu participirali na izborima ni u približnoj mjeri kao ovog mjeseca. Ultrakonzervativna hrišćanska grupa uglavnom bi bila tajanstvena i neodlučna kada je politika u pitanju, no ovog su puta većinom stali uz Donalda Trampa, i to krajnje transparentno.
Kako se to uopšte dogodilo?
U najkraćem, revolt među Amišima uslijedio je pošto je država krenula na njih početkom godine. Tada su državni službenici napravili raciju na farmi Ejmosa Milera, tvrdeći da su njegovi mliječni proizvodi izazvali širenje bolesti među djecom.
Sve se, inače, dogodilo u mjestu koje se zove Bird in Hand (Ptica u ruci).
I to je bilo to. Amiši su tada iskazali veliko nezadovoljstvo, koje ih je motivisalo da se registruju kao glasači u dotad nezapamćenom broju.
U sve se umiješao i konzervativni aktivista Skot Presler, koji je mobilisao Amiše na razne načine – govorio im je kako je bitno da glasaju zbog prava na bavljenje poljoprivredom, zbog vjerskih sloboda i očuvanja tradicionalnog života. Te da će im sve to zaštititi – Donald Tramp.
Istovremeno je priče o njihovom slučaju ‘širio’ zahvaljujući društvenim mrežama i ideološki bliskim medijima.
“Ako Tramp osvoji Pensilvaniju, to dugujemo ovom čovjeku. Skot Presler registrovao je 180.000 Amiša koji će glasati prvi put”, bile su neke od poruka kojima su korisnici društvenih mreža glorifikovali njegov rad.
I tako su Amiši, ponajviše zahvaljujući Presleru, zaista masovno izašli na birališta.
Američki mediji procjenjuju kako je za Trampovu pobjedu u Pensilvaniji upravo najzaslužnija ‘kombinacija’ izlaznosti Amiša, te povećan udio podrške Afroamerikanaca i Latinoamerikanaca u odnosu na prošle izbore.