Evropska filmska akademija objavila je otvoreno pismo podrške svojoj članici uglednoj poljskoj rediteljki Agnješki Holand, u kojem je osudila verbalni ispad poljskog ministra Zbignjeva Ziobra koji je njen novi film „Zelena granica” uporedio sa nacističkom propagandom.
EFA je saopštila da je „zatečena ličnim neprijateljstvom i prijetnjama poljskog ministra.
Podsjetimo, Ziobro je početkom prošle nedjelje na Tviteru napisao da su „u Trećem Rajhu Njemci snimali propagandne filmove u kojima su Poljake prikazivali kao pljačkaši i ubice, a da danas imaju Agnješku Holand“.
Radnja filma „Zelena granica” odvija se u prašumskom pograničnom području između Bjelorusije i Poljske. Kada je vlada Lukašenka odlučila da iskoristi talas izbjeglica da uzdrma Evropsku uniju, hiljade migranata iz centralne Azije našlo se na poljskoj „zelenoj granici”. Film prati njihove sudbine i ponašanje poljskih graničnih službi. Film takođe komentariše poljsku migracionu politiku, uključujući i Ziobrovu. Ziobro je na Tviteru revoltirano prokomentarisao film, iako nije imao priliku da ga pogleda.
Komentar poljskog ministra pravde je utoliko neprikladniji jer rediteljka potiče iz porodica čiji su članovi bili žrtve nacizma. Holand je jevrejskog porekla, njen deda je poginuo u Holokaustu, a otac je bio oficir za vezu u antifašističkom Varšavskom ustanku.
Na komentar poljskog ministra prvo je reagovalo Poljsko udruženje filmskih radnika. Predsjednik društva Jacek Bromski uporedio je Ziobroa sa Putinom:
„Želio bih da vas obavijestim da se nijedan američki političar nije usudio da kritički reaguje na krajnje antiamerički film Olivera Stouna „Vod smrti“, ako čak ni Putin nije ovim tonom komentarisao Zvjagincevljeve filmove, koji su prema Rusima veoma kritični, pošto vjerovatno nisu htjeli da se brukaju”.
Bromski je dodao i da kad je reč o diskreditaciji Poljske u očima međunarodnog javnog mnjenja, niko u istoriji njihove demokratske domovine nije postigao toliko pomenuti ministar.
Ovo nije prvi put da se poljska vladajuća partija PIS i njeni lideri sukobljavaju sa filmskim stvaraocima. Istu sudbinu 2014. doživio je reditelj Pavel Pavlikovski i njegov film „Ida”, koji se djelimično bavi poljskim antisemitizmom.