Društvo

Etički odbor UCG odbacio prijavu protiv profesora Miroslava Doderovića

Zatražili da tužilaštvo istraži ko je falsifikovao potpise

Etički odbor Univerziteta Crne Gore odbacio je prijavu protiv profesora dr Miroslava Doderovića, njihovog člana, koji se teretio za plagijat i neakademsko ponašanje, jer je bila ,,neuredna“. Zatražili su potom od nadležnog tužilaštva da utvrdi ko je potpisao da Radoje Glavaš i Vasilj Jovović stoje ispod te inicijative, odnosno ko je falsifikovao njihove potpise, saznaje Pobjeda.

Zatražili da tužilaštvo istraži ko je falsifikovao potpise Foto: UCG
PobjedaIzvor

Jovović je ranije reagovao i naveo da on nije potpisao taj dokument.

U spornom dopisu, kako smo ranije pisali, navedeno je da Doderović ,,ne drži predavanja, nego za njega sve rade studenti“, te da za njega studenti pišu seminarske i diplomske radove koji se potom nađu ,,u knjigama i radovima koje profesor objavljuje, a ti ih studenti kupuju“.

Doderović, koji predaje na Filozofskom fakultetu, odbacio je ove optužbe. Rekao je i da se u dosadašnjem ,,kao što će i u budućem radu, uvijek pridržavao naučne etike i profesionalnih standarda“. Njegovi radovi, dodao je on, ,,urađeni su u skladu sa profesionalnim i naučnim standardima“.

"Prijava je bila neuredna. Podnosilac je pozvan da neuredan podnesak dopuni u ostavljenom roku. Kako se podnosilac nije odazvao na poziv, to je i ova prijava odbijena. Zbog postojanja osnova sumnje da je podnosilac prijave tom prilikom počinio krivično djelo falsifikovanje isprave, Etički odbor je protiv tog lica podnio krivičnu prijavu nadležnom tužilaštvu i dostavio svu dokumentaciju tom organu", naveli su kratko sa UCG.

Ističu da je u toku izrada propisa kojim će se urediti komunikacioni protokol Etičkog odbora.

Etički odbor, kako kažu, ima u vidu pravno načelo da nije dovoljno da pravda bude zadovoljena, već da mora biti i vidljiva za sve i da zbog toga postoji interes javnosti da zna.

"Međutim, Etički odbor je zauzeo stav da se uzdrži od davanja podataka o licima protiv kojih se vode postupci, kako bi se izbjeglo prejudiciranje krivice, diskreditacija i druge negativne posljedice po ta lica, dok se propisom Univerziteta ne uredi ovo osjetljivo pitanje", navode iz ovog tijela.

Pred Etičkim odborom, kojim predsjedava prof. dr Marina Rakočević, vodi se jedan postupak protiv profesora Univerziteta zbog navodne zloupotrebe položaja.

Ukazuju na podatak da je ove godine okončano šest postupaka za utvrđivanje kršenja akademskog integriteta u 2021. godini. Četiri postupka su pokrenuta protiv profesora Univerziteta zbog navodnog davanja netačnih podataka prilikom postupka izbora u zvanje. Tri prijave kojima su pokrenuti ti postupci podnijete su bez potpisa. Kako Etički kodeks propisuje obavezu da se u razmatranje uzimaju samo potpisani podnesci, to su neispravne prijave odbijene.

"U jednom slučaju, podnosilac je dostavio potpisanu prijavu. Međutim, kako se prijava odnosila na lice koje ne pripada akademskoj zajednici, to Etički odbor nije bio nadležan da postupa po tom predmetu, pa je prijava odbijena", naveli su oni.

Dodaju da je jedna prijava podnijeta protiv profesora Univerziteta zbog navodnog plagijata, ali da je bila nepotpisana, pa je odbijena zbog toga što nije ispunjavala propisan uslov za nastavak procedure.

Etički odbor UCG ne razmatra anonimne prijave.

Etički odbor, bivši Sud časti, je tijelo koje se bavi kršenjem akademskog integriteta. Utvrđuje odgovornost onih protiv kojih je pokrenut postupak i izriče mjere za povredu moralnih i profesionalnih načela utvrđenih Etičkim kodeksom.

Portal Analitika