Oko 60 osuđenika odlučilo je da se solidariše sa Aleksićem, a više desetina zatvorenika iz poluotvorenog dijela najavilo je da će, takođe, štrajkovati zbog selektivne primjene uslovnog otpusta, pišu Dnevne novine.
Na tvrdnje zatvorenika da članovi Komisije rijetko zasijedaju i da ne poštuju Zakon na osnovu koga rade, iz Ministarstva su odgovorili da je 2012. godine Komisija imala 12 sjednica i donijela 207 pozitivnih i 146 negativnih rješenja.
Oni su najavili da će se na sjednici Komisije, koja je po planu trebala da se održi juče, razmatrati 50 novih molbi, negirajući tvrdnje da 200 osuđenika čeka da njihove molbe za uslovni otpust budu razmatrane.
"Institut uslovnog otpusta postoji od 1994. godine, i istim Zakonom obrazovana je Komisija za uslovni otpust, tako da je konstatacija u smislu masovnih štrajkova ovim povodom potpuno deplasirana, jer se da zaključiti da su osuđena lica bila zadovoljna ovim institutom cijelih 17 godina, a ova kalendarska godina je osuđenicima izgleda sporna i neadekvatna, iako su uslovi za dobijanje uslovnog otpusta ostali nepromijenjeni", kazali su iz Ministarstva.
Komentarišući trenutna dešavanja u ZIKS-u, oni su kazali da je rano davati bilo kakve procjene, ali su potvrdili da je štrajk započeo jedan zatvorenik i da je evidentna pojava trenutne solidarnosti među osuđenicima.
Aleksiću je do kraja kazne od skoro pet godina ostalo da odsluži sedam mjeseci zatvorske kazne, a prema Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija, osuđenik koji odleži dvije trećine kazne, može da podnese zahtjev za uslovni otpust.