Praksa pshiloškinje i izvršne direktorice NVO „ Portret“ , Branke Ćalasan pokazuje da je mladima i njihovim porodicama potrebna pomoć da prevaziđu sve ono što savremeno društvo i brz način života donose.
„Jedan od najvećih izazova je organizovanje svakodnevnog života i svjesna upotreba digitalnih tehnologija. Nedostatak kontrole nad vremenom provedenim na ekranima sve više dovodi do brojnih problema sa mentalnim zdravljem“, kaže Ćalasan.
Činjenica je da naše društvo nije svjeseno izazova sa kojima se mladi suočavaju. Ćalasan pojašnjava da postajemo svjesni tek kad se suočimo sa njihovim posljedicama.
„Postoje izolovani načini razumijevanja i pomoći mladima, ali je potrebno da vizija podrške bude delegirana od institucija sistema, odnosno države. Mnogo je primjera dobre prakse širom svijeta. Jedan od najsvjetlijih je Island, koji je osamdesetih godina 20. vijeka bio vodeća zemlja po procentu bolesti zavisnosti kod mladih. Baziran na brojnim psihološkim istraživanjima i uz pomoć naučnika i eksperata pomagačkih struka, napravljen je Nacionalni plan za poboljašanje života mladih, pod nazivom „Omladina na Islandu“. Rezultat je takav da je to danas zemlja sa najnižom stopom bolesti zavisnosti među mladima“, kaže Ćalasan.
Ne čekajući reakciju sistema Branka, pored psihološke prakse, pruža podršku i kroz svoju organizaciju NVO Portret, podržan kroz program „Odgovorno i solidarno: građani preuzimaju inicijativu“ organizuje radionice i razvija platformu „Kofer psiho-alata”. U pitanju je program podrške mladima Bara za prelazak u odraslo doba. Cilj je stvaranje psihološke otpornosti u periodu adolescencije, razvijanje vještina neophodnih za zdrav razvoj u savremenom, postkovid dobu i buđenje aktivizma u oblasti mentalnog zdravlja.
„Podrazumijeva kreiranje platforme digitalnog prostora na domenu koferpsihoalata.me ima za cilj da okuplja mlade u virtuelnom prostoru koji treba da posluži kao alat podrške, edukacije, angažovanja i komunikacije na relevantne teme u oblasti mentalne higijene. Ovaj virtuelni prostornudiće relevantne informacije iz oblasti mentalnog zdravlja, a kroz kontakt i komunikacijuće uticati na suzbijanje stigme u vezi sa temama iz ove oblasti, podsticati mlade da se angažuju u vezi sa ovim temamačimeće se na svojevrstan način njegovati ideja mentalnog zdravlja u zajednici“, objašnjava Ćalasan.
Dok se iščekuje Nova godina i užurbano završavaju obaveze kako se ne bi ostavljale za narednu, dobro bi bilo zastati, udahnuti, sjetiti se i posvetiti sebi, i sada i nakon praznika, kaže Ćalasan.
„Danas se od čovjeka očekuje da negira vlastitu ljudskost, prikrije patnju i bol i živi tzv. prisilni pozitivizam. Važno je konstantno imati na umu da je život prije, tokom i poslije praznika - život. Balans je u toj čarobnoj ideji da je mjera mentalnog zdravlja živjeti ovdje i sada, dan po dan“ zaključuje Ćalasan.
Program „Odgovorno i solidarno: građani preuzimaju inicijativu“ sprovodi Fond za aktivno građanstvo sa partnerskim organizacijama „Aktiva zona“ i „Zračak nade“, uz podršku Evropske unije i Ministarstva javne uprave.