Iz američke Ambasade je saopšteno da se vježba završila ceremonijom uručenja sertifikata roniocima Mornarice Vojske Crne Gore (VCG) koji su završili obuku kod Mobilne jedinice 1 za uklanjanje eksplozivnih naprava Mornarice SAD (EODMU-1).
“Tokom jednomjesečnog programa šest specijalno obučenih delfina iz Programa morskih sisara Mornarice SAD je tragalo, otkrivalo i potom označavalo lokacije potencijalnih podvodnih mina i drugih eksplozivnih sredstava koji su ostali na morskom dnu iz prethodnih ratova u Bokokotorskom zalivu”, kaže se u saopštenju.
Ronioci američke jedinice su tokom vježbe podijelili svoja iskustva sa petnaest ronilaca Mornarice VCG i predstavnicima mornarica Slovenije i Hrvatske.
“Ceremonijom uručenja sertifikata je ukazana počast roniocima Mornarice Vojske Crne Gore koji su završili obuku za poslove traganja, lociranja, označavanja i otkrivanja zaostalih podvodnih eksplozivnih sredstava iz prethodnih ratova”, kazali su iz Ambasade SAD.
Nakon ceremonije uručenja sertifikata, Mornarica SAD donirala je Mornarici VCG opremu vrijednu više od 70 hiljada USD u cilju formiranja efikasnih i održivih kapaciteta za čišćenje podvodnih površina.
Na prijemu, koje je održan u utorak, crnogorski ministar odbrane Milica Pejanović – Đurišić i ambasador SAD u Crnoj Gori Su Kej Braun su odale priznanje svim učesnicima vježbe.
“Ovo je zaista bila uspješna multinacionalna vježba svjetskog ranga. Dugujem svoju iskrenu zahvalnost svim crnogorskim službama i organizacijama koje su dale podršku timu pri dolasku, boravku i odlasku iz Crne Gore kao i omogućile da se ova vježba nesmetano realizuje”, rekla je Braun.
U saopštenju se kaže da je ključni elemenat vježbe jato od šest specijalno obučenih delfina u okviru programa obuke morskih sisara Mornarice SAD, koji su dopremljeni u Tivat 5. oktobra kao sastavni dio vježbe Delfin 2012.
“Sa delfinima su došli i članovi specijalnog američkog civilnog tima instruktora za obuku morskih sisara, kao i veterinari i pomoćno osoblje. Tokom vježbe i programa rada delfini su tragali, otkrivali i potom označavali lokacije potencijalnih mina i drugih eksplozivnih sredstava koji su ostali na morskom dnu Bokokotorskog zaliva iz prethodnih ratova”, precizira se u saopštenju.
Iz Ambasade navode da se delfini, kao i njihovi civilni treneri i članovi Mobilne jedinice za uklanjanje eksplozivnih naprava Mornarice SAD EODMU-1, sada vraćaju u njihovu matičnu bazu u San Dijegu.
Dodaje se da je tokom cjelokupnog trajanja vježbe veterinarsko osoblje brinulo o sisarima kako bi se obezbijedio neophodan nivo zdravstvene zaštite delfina, što je standard za sve aktivnosti te vrste.
Iz američke Ambasade su kazali da su materijalna i finansijska pomoć američke Avijacije, Kancelarije za uklanjanje i redukciju oružja Stejt Departmenta, Trening centra za humanitarno razminiranje američkog Ministarstva odbrane, kao i Humanitarnog programa uklanjanja minskih eksplozivnih sredstava američke komande za Evropu, u saradnji sa Ministarstvom odbrane Crne Gore, omogućili da vježba bude uspješno realizovana.
“Ovogodišnja obuka predstavlja sastavni dio višegodišnjeg američkog programa podrške Crnoj Gori u otkrivanju potencijalno opasnih podvodnih objekata i izgradnje njenih kapaciteta za čišćenje područja u kojima se nalaze minsko-eksplozivna sredstva ostala iz ratova”, saopšteno je iz Ambasade SAD.
Delfini si, kao dio prve faze programa, locirali minsko-eksplozivna sredstva koja možda datiraju iz Prvog i Drugog svjetskog rata koristec&'769;i svoj izuzetni biološki sonar, a nakon lociranja nekog objekta instruktor daje delfinu marker da označi mjesto u blizini tog objekta, a ronioci iz Programa morskih sisara onda potvrđuju tačnu lokaciju objekta i fotografišu ga.
“Tim delfina nakon toga napušta tu lokaciju, a članovi Mobilne jedinice za uklanjanje eksplozivnih naprava Mornarice SAD (EODMU-1) zajedno sa roniocima Mornarice VCG zaranjaju do objekta kojeg je markirao delfin i dalje ga identifikuju i kategorišu”, pojašnjeno je iz Ambasade.
Ambasada SAD će na kraju vježbe crnogorskoj Vladi predočiti listu svih otkrivenih objekata i njihovih lokacija.
“Dugoročni cilj programa je pomoć Crnoj Gori da uspostavi efikasne i održive kapacitete za čišćenje podvodnih površina”, zaključuje se u saopštenju.