"Riječ je o prilagođavanju postojećih senzorskih i baznih stanica, kao i ugradnji novih pratećihinformaciono-komunikacionih sistema, čime će Mornarički operativni centar imati objedinjenu sliku stanja, dok se specijalizovanim sastavima Vojske omogućavaju efikasniji nadzor, razmjena i analiza podataka", navodi se u saopštenju.
Navode da izlaz na more, pored strateškog značaja,predstavlja i potencijalni izvor složenih bezbjednosnih izazova i prijetnji.
Iz Ministarstva su kazali i da se u Crnoj Gori, modernizacija sistema za nadzor mora i upravljanje akvatorijom vrši na svim vojnim objektima opredijeljenim za te namjene.
"U pitanju su kompleksni zahvati koji, pored ugradnje savremene opreme, podrazumijevaju i građevinske radove na objektima, obuku kadra za rukovanje tim složenim sistemima, te adaptaciju putne infrastrukture koja vodi ka tim objektima. Novi patrolni brodovi i nova zgrada Komande Mornarice u Baru, dodatno će proširiti sposobnosti i kapacitete Vojske Crne Gore za neprekidan nadzor teritorijalnih crnogorskih voda, bilo da je u pitanju površinska, podvodna ili vazdušna komponenta", navodi se u saopštenju.
Do nabavke novih patrolnih brodova, kako su kazali, patroliranje će vršiti patrolni brod P-105 Durmitor i pučinski remorker PR-41. Očekuje se da Vojska Crne Gore od SAD tokom naredne godine dobije i nove čamce, kroz program pomoći i saradnje.
"U okviru treće misije Vojske, i na osnovu trilateralnog sporazuma, Mornarica pruža podršku u oblasti traganja i spašavanja Upravi pomorske sigurnosti, kao i Upravi policije u borbi protiv terorizma i kontroli pomorske granice.Valja podsjetiti da je 2022. godine Mornarica Vojske Crne Gore sa pripadnicima Mornarice Ujedinjenog Kraljevstva učestvovala u vježbi 'Odlučan odgovor 22', gdje se vršila obuka organskih bording timova, kao i izvođenja helikopterskih spasilačkih operacija za pomoć na moru u različitim situacijama", zaključuje se u saopštenju.