Turistički inspektori su, u toku ove godine, napisali kazne u iznosu od 54.750 eura zbog nepoštovanja Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenim prostorima, rečeno je Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove.
Inspektori su do septembra ove godine utvrdili 133 nepravilnosti, izdali 175 prekršajnih naloga i podnijeli 14 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Kažu da se Zakon koji propisuje da se u zatvorenim prostorijama ne koriste cigarete slabije poštuje u zimskom periodu.
''Najveći problem predstavljaju zastakljene terase ugostiteljskih objekata. Ugostitelji imaju pokretne djelove terase, koje otvaraju i zatvaraju po potrebi, što otežava utvrđivanje stvarnog činjeničnog stanja i dokazni postupak'' pojašnjavaju nam iz inspekcije.
Kada je u pitanju prošla godina, tada su turistički inspektori napisali kazne u iznosu od 55.920 eura i podnijeli čak 42 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
Ispunjena očekivanja
Nacionalna koordinatorka za kontrolu duvana u Institutu za javno zdravlje dr Agima Ljaljević kaže da je Zakon u velikoj mjeri ispunio ono što se i na početku očekivalo od uvođenja strogih ograničenja upotrebe cigareta u ugostiteljskim i drugim zatvorenim objektima.
''Svjedoci smo da se u javnim zatvorenim prostorima, uglavnom ne koriste duvanski proizvodi, posebno kada je riječ o ugostiteljskim objektima u kojima se ljudi zadržavaju i sa djecom. Moglo bi se unaprijediti obilježavanje zatvorenih prostora prema zakonskim odredbama - jasno je definisano koji je prostor zatvoren i više povesti računa o korišćenju duvanskih proizvoda na radnim mjestima prema zakonskim odredbama'' savjetuje ona.
Ljaljević kaže da je veoma važno da inspektori dosljedno kažnjavaju one koji ne poštuju pravila, te da treba unaprijediti i kontrolu korišćenja na svim javnim mjestima.
''Kažnjavanje je bitna mjera kontrole upotrebe duvanskih proizvoda. Predlažemo da se i policijski organi uključe u monitoring korišćenja duvanskih proizvoda, jer su inspekcijski organi ograničenih kapaciteta'' poručuje Ljaljević.
Ističe da je znanje o negativnim uticajima duvanskog dima unaprijeđeno, ali da nije značajno uticalo na promjene stavova i ponašanja generalno.
''Treba uzeti u obzir da je pušenje bolest zavisnosti, zbog čega prestanak nije lagan. Neophodno je raditi na što većoj promociji nepušenja i uz sve ostale adekvatne mjere za smanjenje prevalencije pušenja, a posebno vezano za odvikavanje od pušenja na stručan i korisniku prilagođen način'' predlaže Ljaljević.
Pravila
Sociolog Andrija Đukanović za Pobjedu kaže da nijesmo previše odgovorni kao društvo prema svom i zdravlju drugih.
''Naš mentalitet je takav da prosto ne volimo pravila. To je rezultat vaspitanja koje stičemo u porodici ali i u društvu uopšte koje nas uči da je prihvatljivo „hvatati krivine“. Otud proizilazi i problem koji imamo sa stopom korupcije koja je u osnovi preskakanje pravila i normi. Pa znamo za ono čuveno shvatanje da ako radimo negdje a nijesmo se okoristili o preduzeću onda nijesmo sposobni itd.. Tako se posmatraju i sasvim normalne stvari kao sto je zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama i sl. Tada jedino visoka kazna moze da motiviše građane da počnu poštovati Zakon'' kaže on.
Podsjeća da su neke zemlje, kao što su skandinavske, naprednije od naše, pa njihovi građani realnije i racionalnije posmatraju stvari.
''A i imaju veću svijest o dobrobiti cijelog društva. Tamo se poštovanje zakona uči od malih nogu, ne kroz sankcije nego kroz vaspitanje od osnovnih stvari i ponašanja u dječjem uzrastu. Sumnjam da bilo ko prihvata sva pravila sa oduševljenjem. Ipak postoji sistem vrijednosti koji su građani usvojili i koji je ne samo nametnut nego izgrađen u njima'' navodi Đukanović.
Ističe da sistem vrijednosti koji podrazumijeva poštovanje zakona se dugo gradi i ugrađuje u svijest građana dok ne postane sastavni dio njihove ličnosti.
''Uostalom, u razvijenim zemljama društvena elita svojim primjerom utiče na javnost kroz pokazivanje odgovornosti za svoje postupke, dok kod nas ta elita često pokazuje neodgovornost i krši norme i to bez posljedica. Tada i građani primjenjuju takav model ponašanja'' zaključuje Đukanović, dodajući da zakone često ne poštuju ni oni koji bi trebalo da kontrolišu njihovo sprovođenje.
Kazne
Iz inspekcije podsjećaju da inspektori mogu da napišu kaznu od 30 eura građanima koji ne poštuju Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda.
Za pravno lice kazna je 500 eura, a preduzetnika kažnjavaju sa 150 eura. Kazna za odgovoro lice u zatvorenim prostorijama je 100 eura.
Manje pušača
Na pitanje da li je situacija sada bolja u odnosu, na primjer, na situaciju kakvu smo imali desetak godina unazad, Agima Ljaljević kaže da je prevalencija pušenja odrasle populacije iznosila 31 odsto (prema podacima LSMS iz 2012. godine), što je manje nego u prethodnom istraživanju (rađenom po istoj metodologiji iz 2008. godine), kada je prevalenca iznosila 32,8 odsto.
''Podaci iz 2000. godine ukazuju da je više od 40 odsto odrasle populacije u Crnoj Gori pušilo cigarete. Znači, između 2000. i 2012. godine bilježena je tendencija pada, da bi 2017. godine, prevalencija iznosila 35,4 odsto odrasle populacije'' kaže Ljaljević.
Ljaljević je navela da istraživanja GYTS (rađeno 2018. godine, među djecom između 12 i 15 godina) i ESPAD (rađeno među 16-godišnjacima) potvrđuju da je evidentna tendencija povećanja broja djece i mladih koji konzumiraju duvanske proizvode, kao i među odraslim stanovnicima Crne Gore (iznad 15 godina - ,,Istraživanje kvaliteta života, životnih stilova i zdravstvenih rizika“ koje je sproveo Institut za javno zdravlje u saradnji sa Evropskim centrom za monitoring droga i zavisnosti o drogama, rađeno 2017. godine).