Iz Doma zdravlja Podgorica objašnjavaju za naš portal da je izvršena reorganizacija, zbog potrebe da se dio osoblja prebaci u Kovid centre i na vakcinalne punktove. Dodaju da rad otežava i činjenica da je dio medicinskog osoblja na bolovanju.
Dio ambulanti zatvoren: Pacijenti se žale da redovnu terpaiju ne mogu da dobiju na vrijeme. Dio ambulanti je zatvoren, a pacijenti se upućuju u druge, najbliže domove zdravlja. Ovakav način organizacije predstavlja veliki problem, naročito za hronične bolesnike i stariju populaciju.
“Zatvorena je ambulanta u Zagoriču, prebacili su sve odrasle korisnike na Zlaticu, a ovdje primaju samo djecu”, žali se jedna pacijentkinja i dodaje da je terapiju naručila tri puta i ostala bez odgovora i ljekova.
“Prije deset dana naručili smo terpaiju preko broja telefona koji je ostavljen na vratima Doma zdravlja i nijesmo je dobili. Nakon toga još dva puta sam slala zahtjev jer je u pitanju hronični bolesnik koji mora da prima redovnu terapiju. Po novom sistemu treba da idemo na Zlaticu, što je značajno dalje i tamo pošto stignemo da čekamo satima u redovima”, priča nam čitateljka Portala Analitika, koja je željela da ostane anonimna (ime poznato redakciji).
Iz podgoričkog Doma zdravlja saopštili su nam da je izvršena reorganizacija rada u toj instituciji, zbog situacije sa Kovidom i vakcinacije.
“Zbog reorganizacije, uslovljene otvaranjem Kovid centra na Starom Aerodromu, i rada Doma zdravlja Podgorica na tri fronta: Kovid, vakcinacija, redovna primarna zdravstvena zaštita, ali i dijela ljekara koji su na bolovanju, bili smo primorani da određene objekte privremeno zatvorimo i građane usmjerimo u druge zdravstvene objekte”, ističe za Portal Analitika direktor podgoričkog Doma zdravlja Danilo Jokić.
Zbog ovakvog privremenog sistema rada zatvoreno je par objekata, kako ističe Jokić takva organizacija trajaće do završetka vakcinacije, zaustavljanja kovida, a nakon toga slijedi vraćanje u redovan režim rada. Iako je dio medicinara na bolovanju, a ambulante zatvorene, Jokić tvrdi da građani dobijaju adekvatnu medicinsku zaptitu.
“Iako je najveći pritisak ove epidemije baš na primarnoj zdravstvenoj zaštiti, Dom zdravlja Podgorica uspijeva uspješno da odgovori potrebama građana Podgorice. Naravno, u tome pomaže i razumijevanje i strpljenje naših sugrađana. Postoje izolovani slučajevi kada je teško objasniti da zbog svih okolnosti dođe i do malo čekanja, ali, građani Podgorice su naš saveznik u ovim vremenima. Koristimo priliku da pozovemo na još malo razumijevanja i stepljenja, jer unapređenje rada će svi osjetiti, a sve za dobrobit naših sugrađana”, najavljuje dr Jokić.
Za razliku od Jokića koji kaže da ima “malo čekanja”, građani tvrde da na terapiju čekaju i po dvije sedmice, u redovima ispred ambulante, a ni elektronsko zakazivanje ne daje željene rezultate.
“Ponavljamo, izolovani slučajevi kada naši sugrađani umjesto strpljenja biraju neargumentovane napade na medicinske radnike, su baš to - izolovani. Dom zdravlja Podgorica funkcioniše u punom kapacitetu i spreman je da pruži zdravstvene usluge svim građanima Podgorice”, ističe Jokić.
Pacijenti čekaju na preglede i u danilovgradskom Domu zdravlja: Ništa bolja situacija nije ni u danilovgradskom Domu zdravlja. Elektronska aplikacija i zakazivanje za njih “ne važe”, jer, kako tvrde pacijenti, u toj instituciji nemaju dovoljno ljekara, pa je takav način zakazivanja nepouzdan. U ovom Domu zdravlja već duži vremenski period nema redovonog ginekologa, već dolazi zamjena iz KCCG.
Ginekološkinja je na bolovanju, pa ljekar koji je mijenja dolazi po rasporedu koji na početku mjeseca Dom zdravlja objavi na info tabli u toj instituciji. Pacijenti mogu pozivom da se informišu kada će doći doktor, a kako tvrdi naš izvor, zakazuje se pregled samo trudnicama, dok ostali mogu doći i čekati.
“Liječim se već duži period, imala sam ozbiljne ginekološke probleme. Naša doktorica je bila super za komunikaciju. Već duže vrijeme imemo doktora koji je mijenja iz Kliničkog centra, i dolazi po određenom rasporedu, nema redovnog ginekologa”, tvrdi pacijentkinja u izjavi za naš portal.
Nemogućnost zakazivanja pregleda, predstavlja veliki problem, jer zbog posla i drugih obaveza, tvrdi naša sagovornica, teško je uskladiti vrijeme za odlazak kod doktora.
“Više povjerenja sam imala u doktoricu koja je tu bila i koja je upoznata sa mojim problemom od početka. Nema zakazivanja, nego dođem i čekam. Nezadovoljna sam takvim zdravstvenim sistemom”, ogorčena je pacijentkinja.
Montefarm: Jednomjesečno finansiranje neminovno uticalo na stabilnost zaliha
Neusvajanje budžeta uticalo i na raspisivanje tendera za godišnju nabavku ljekova. Zbog toga, kako pojašnjavaju iz Montefarma, nabavka se vrši na mjesečnom nivou, pa se dešava da fale ljekovi ili medicinska sredstva.
“Trenutno raspolažemo sa stabilnim zalihama koje konstantno dopunjavamo, što redovnim isporukama, što vanrednim. Povredeno su dopune količine nedovoljne usljed jednomjesečnog načina finansiranja iz budžeta, a što je Montefarmu onemogućilo raspisivanje godišnjeg tendera i neminovno uticalo na stabilnost naših zaliha”, saopšteno je Portalu Analitika iz Montefarma.
Tokom epidemije Kovid-19, kako ističu, isporučene su količine ljekova koje su premašile sve moguće godišnje projekcije.
“Naročito je skladište Montefarma bilo pod pritiskom posljednih par mjeseci usljed velikog broja oboljelih i hospitalizovanih pacijenata, gdje je sem ljekova obezbijeđena kompletna lična zaštitna oprema za sve zdravstvene radnike javnog sektora zdravstva”, kažu iz Montefarma.
Napominju da ukoliko pacijent u nekoj apoteci Montefarma nije uspio da podigne terapiju, to, kako kažu, ne znači da je nestašica, već se čeka nova isporuka.
“Podsjećamo, ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje potpisalo je više od 190 privatnih apoteka u kojima građani takođe mogu realizovati propisani recept”, zaključuju iz Montefarma.