Crna Gora je još 2006. godine potpisala Direktivu o velikim ložištima koja određuje granice emisije štetnih gasova kad je u pitanju Termoelektrana Pljevlja. Od tada je više puta produžavala rok do kada će prestati da koristi ugalj.
“Termoelektrana Pljevlja je već iskoristila svoju opciju od 20.000 sati od usvajanja odluke o tome. Mislim da je taj nivo proizvodnje iskorišćen negdje u oktobru ili novembru prošle godine, ali zvanični izvještaj Crna Gora mora da šalje Evropskoj agenciji za okolinu u Kopenhagenu u Danskoj do marta sledeće godine. I onda ćemo imati problem, jer Crna Gora više neće biti usklađena sa Direktivom o velikim ložištima”, rekao je Kopač na jučerašnjem onlajn sastanku sa članovima Odbora za ekonomiju.
Dodao je da ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja mora biti prioritet.
Na pitanje šta može najgore da se dogodi ukoliko se ekološka rekonstrukcija ne dovrši u narednih nekoliko mjeseci, Kopač je kazao.
“Ako me pitate da li je moguće produžiti rok, teoretski je moguće, ali u praksi ja mislim da nije. Sve zemlje su već proglasile kraj uglja, tako da sumnjam da bi Savjet EU dao bilo kakav mandat Evropskoj komisiji da za Crnu Goru predvidi neko produženje. Mi kao sekretarijat dužni smo da pokrenemo prekršajni postupak, što ćemo vjerovatno da uradimo”, kazao je Kopač.
Istakao je da je u kontaktu sa Ministarstvom kapitalnih investicija i čestitao prve raskinute ugovore o koncesijama za gradnju malih hidroelektrana.
“Mislim da su male hidroelektrane pase”, rekao je Kopač.