Zaposleni u zdravstvu su primili februarske plate obračunate po novom sistemu, što je izazvalo njihovo nezadovoljstvo, uprkos povećanjima koje je taj sektor dobio mimo programa „Evropa sad“.
Zaposleni u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) smatraju da su zakinuti i da su im plate za prethodni mjesec značajno manje nego što bi trebalo da budu, jer se prema instrukcijama Ministarstva finansija i socijalnog staranja (MFFS) i Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO) drugačije obračunava fond radnih sati, koeficijent za rukovođenje više ne utiče na obračun noćnog rada, rada u vrijeme državnih i vjerskih praznika i prekovremenog rada.
Takođe po istim instrukcijama dopunski rad, konzilijarni pregledi, sve nadoknade za angažmane u komisijama i radnim tijelima se od sada neće isplaćivati kroz zaradu... Za ovaj tip primanja isplata će se vršiti na drugačiji način o čemu će radnici biti obaviješteni naknadno kada za to menadžment zdravstvenih institucija dobije uputstva od strane Ministarstva finansija i Fonda.
MFFS i FZO su novi sistem uspostavili kako bi kontrolisali zakonitost isplata, kazali su Pobjedi iz tog ministarstva.
Sindikat zaposlenih u zdravstvu Crne Gore je osudio ovaj postupak Ministarstva finansija koje je, kako tvrde, suprotno Zakonu i Kolektivnom ugovoru donijelo Uputstvo o načinu obračuna zarade i naknade za privremene spriječenosti za rad od 24. janaura ove godine („Sl. list CG br. 8/2022“), a kojim su zaposleni u zdravstvu drastično zakinuti za dio ostvarenih zarada.
Podsjetimo, zaposleni u zdravstvu su, pored povećanja kroz program „Evropa sad“, dobili povišice od 12,5 odsto za srednji medicinski kadar, a pojedinim ljekarima su plate na osnovu koeficijenta povećane i do 30 odsto.
Uputstva
Međutim Ministarstvo finansija je odgovorilo Pobjedi da nije donijelo nikakvu odluku, koja se tiče obračuna zarada zaposlenih, koja bi dovela do umanjenja plata bilo kog zaposlenog u javnom sektoru. Oni ističu da je, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja, omogućen najveći rast zarada upravo zdravstvenim radnicima, u poređenju sa svim ostalim zaposlenima u javnom sektoru.
- Shodno budžetskoj klasifikaciji i Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti sa izdatka bruto zarade i doprinosa na teret poslodavca isplaćuju se isključivo bruto zarade, dok se sa ostalih odgovarajućih budžetskih pozicija vrši plaćanje: naknada, obaveza po osnovu ugovora i sl. Dakle, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja ne može donijeti odluku kojom se umanjuje zarada ili bilo koje pravo koje zaposlenom pripada po osnovu relevantne pravne regulative, već isključivo insistira na usklađivanju isplata zarada i ostalih ličnih primanja zaposlenih u skladu sa odgovarajućom budžetskom klasifikacijom - objasnili su iz Ministarstva finansija.
Služba za ekonomsko-finansijske poslove KCCG obavijestila je zaposlene o novom načinu obračuna plata prema novim instrukcijama MFFS i FZO.
Saopšteno je da su izvršene korekcije parametara tako što mjesečni fond sati rada više nije 174 sata, već da mjesečni fond sati rada od sada čini broj radnih dana u mjesecu. Prema tom obračunu fond sati rada za februar je 160 sati.
Razlika za minimalac se ne isplaćuje u slučaju privremene spriječenosti za rad.
- Osnov za obračun privremene spriječenosti za rad je prosjek osnovne zarade, odnosno naknade zarade koju je zaposleni ostvario u posljednjih 12 mjeseci koji prethode mjesecu u kome je nastupila privremena spriječenost za rad - kazali su iz Službe.
Iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja su pojasnili da oni ne rade obračun zarada zaposlenih u sistemu zdravstva već je to nadležnost svake pojedinačne javne zdravstvene ustanove, dok je kontrola obračuna zarada u nadležnosti Fonda za zdravstveno osiguranje, preko kojeg se javne zdravstvene ustanove finansiraju.
Napominju i da MFSS nije strana potpisnica zaključenog Granskog kolektivnog ugovora za zdravstvenu djelatnost, te da nijesu tačne tvrdnje koje se pojavljuju u medijima da Ministarstvo finansija i socijalnog staranja predlaže i vrši podjelu na medicinski i nemedicinski kadar.
Nema obrazloženja
Sindikat zaposlenih u zdravstvu reaguje na ovakve odluke i ističe da u obrazloženju nijesu navedeni razlozi i u kojem pozitivnom propisu je sadržan osnov za izmjenu.
- Novim uputstvom iz Ministarstva urađene su korekcije po osnovu kojih su zaposleni u zdravstvu ostali zakinuti za dio zarade po osnovu pogrešnog obračuna osnovne zarade i neisplaćenog prekovremenog (dopunskog) rada. Naime, iz obračuna osnovne zarade suprotno Granskom kolektivnom ugovoru izuzet je dodatni koeficijenat K2 zbog čega je umanjena osnovica za obračun uvećanja zarade po osnovu minulog rada, prekovremenog, noćnog i prazničnog rada... Takođe, instrukcijom da se prekovremeni (dopunski) rad neće isplaćivati kroz zaradu (što je na obračun februarske zarade već primijenjeno) otvara se prostor da zaposleni budu zakinuti za dio po osnovu uvećanja zarade za prekovremeni rad i doprinose za penzijsko invalidsko osiguranje, s tim što će na kraju godine na teret tih sredstava biti primorani da državi uplate porez na dohodak fizičkih lica od devet odsto, odnosno 15 odsto - navode iz Sindikata.
Smatraju da je posebno neprihvatljiva instrukcija da se zaposlenima u zdravstvu, kojima se na osnovnu zaradu doplaćuje razlika do iznosa minimalne zarade, u slučaju privremene spriječenosti za rad neće isplaćivati razlika do visine minimalne zarade – tako, na primjer, zaposleni koji su u toku mjeseca proveli na bolovanju jedan radni dan, neće dobiti razliku do minimalne zarade iako su sve druge radne dane u mjesecu proveli na radu.
Ministarstvo da preispita instrukcije da ne bi došlo do brojnih sudskih sporova
Sindikat zaposlenih u zdravstvu zahtijeva od Ministarstva finansija i socijalnog staranja i Fonda za zdravstveno osiguranje da hitno preispita date instrukcije za primjenu novog uputstva o načinu obračuna zarada, kao i da odmah pristupi obračunu i isplati dijela zarade koju su zaposleni u zdravstvu ostvarili u mjesecu februaru po osnovu prekovremenog (dopunskog) rada.
- Na taj način izbjeći će se rizik od pokretanja brojnih sudskih sporova i nanošenja nepotrebne štete po budžet države i Fonda za zdravstveno osiguranje, ali i od eventualnih sindikalnih akcija na zaštiti prava zaposlenih - poručili su iz Sindikata zdravstva.