Ipak, kako pojašnjava, socijalne kontakte sveo je na minimum, pa uglavnom ne izlazi iz stana.
“Ali, zaista nemam one informacije koje bi mi kao građaninu i podnosiocu tih prijava značile jer bi to doprinijelo da zabrinutost bude na nižem nivou. Ono što, čini mi se, takođe izostaje jeste da – ako policija smatra da sve ovo nije ozbiljno i da ne treba brinuti – to treba javno da kaže: da su izvršili provjere u odnosu na Pozdnjakova i druge desničarske grupe. To bi bila veoma važna poruka zbog njihovo kredibiliteta i povjerenja javnosti u kompletan sistem”, naveo je on, ali i precizirao kako ne želi da kritikuje “jer je i policiji potrebno određeno vrijeme kako bi izvršila sve potrebne provjere”.
Zeković je naveo kako Pozdnjakov putem društvenih mreža nastavlja da šalje poruke i objave u kojima ga pominje, poput one predsjedniku parlamentarnog Odbora za bezbjednost i odbranu Milana Kneževića. Takođe ukazuje kako su objave sada blaže u odnosu na ranije kada je napisao da će Zeković “platiti cijenu” za to što je ukazao na boravak ekstremiste u Crnoj Gori.
“Bezbjednosne službe su krive za ovu situaciju. U prijavi koju sam podnio u ime GI ‘21. maj’ 15. i 18. marta ukazao sam na Pozdnjakova i njegov rad koji su pravosudni organi Ruske Federacije označili kao ekstremistički – zbog čega je njegova organizacija ‘Muška država’ zabranjena. Smatrao sam da nadležni državni organi treba to da provjere i imaju u vidu kome su pružile gostoprimstvo. Njegov boravak je unaprijed osmišljen i to se polako pokazuje”, istakao je on.
Prema njegovim riječima, nejasno je zašto bezbjednosne službe zaziru od toga da kažu da Pozdnjakov “vodi jednu vrstu specijalnog rata protiv državnih organa Crne Gore”. Smatra da je to trebalo uraditi bez obzira da li on djeluje iz Crne Gore – kako ističe u svojim objavama – ili van nje, jer vodi “psihološki rat protiv Crne Gore u kojem ismijava i želi da kompromituje bezbjednosne strukture do krajnjih granica”. Izostanak blagovremene i efikasne reakcije, po njemu, ukazuje i na “saradnike u bezbjednosnim službama”.
“Agenciji za nacionalnu bezbjednost i Upravi policije je odgovaralo da ovaj problem postoji i svjedočimo njegovoj eskalaciji”, dodao je on.
Prema njegovim informacijama, zbog čestih aktivnosti tokom boravka u Crnoj Gori – među kojima su okupljanja pojedinih političkih parija i desničarskih organizacija u znak podrške ruskoj agresiji na Ukrajinu – dolazio je u konflikte su ukrajinskim državljanima koji su se tom protivili. Prijavljivan je i zbog toga, ali nema povratnu informaciju što je učinjeno tim povodom.
Još jednom se osvrnuo na prijave koje je podnio u ime GI “21. maj” i na to da je nadležni državni tužilac te informacije proslijedio Upravi policije, odnosno MUP-u i ANB-u. To, dodaje, ukazuje na činjenicu da od sredine marta do trenutka kada je doveden u vezu sa lažnim dojavama o bombama u školskim ustanovama, kriminalistička policija nije reagovala i tek tada je – prema objavi iz UP – za sve konsultovan i Interpol kao bi se od drugih zemalja prikupile informacije o njegovom radu i kretanju.
“Mislim da je važno ustanoviti kako je postupala granična policija i dozvolila da se ovdje pojavi čovjek koji se dovodi u vezu sa ekstremističkim pa i terorističkim djelovanjem. To je propustu ANB-a, ali i Sektora za strance u MUP-u. Ali, mislim da je on namjerno doveden u Crnu Goru da bi sve ono što se sada događa dobilo ‘ozbiljniju notu’ i javnost uvjerila da je on destruktivan i loš po Crnu Goru”, dodao je.
Razlog zbog čega je zvanična rakcija na Pozdnjakova stigla 16 dana nakon prve prijave, kako kaže, “ukazuje da je nekome u UP i ANB-u odgovaralo da se njemu ne posvećuje pažnja”, te se bezbjednosni sektor “probudio” onda kada su stigle lažne dojave o bombama. Saopštenja ovog dijela bezbjednosne strukture smatra neodgovarajućim, nalik lošim partijskim obraćanjima, te da će “autor parapolitičkog saopštenja” iz ANB-a uskoro napustiti tu instituciju.
“Ukoliko ocjene regionalnih medija i drugih bezbjednosnih struktura o Pozdnjakovu nisu bile utemeljene, UP je to trebalo odlučno da odbaci prvog dana, kako ne bi bilo prostora za širenje netačnih i polutačnih informacija i panike. Provjere su izostale. Prosto, vodi se propagandno-psihološki rat protiv institucija Crne Gore, a to smo i ranije gledali”, dodao je on i ukazao da crnogorski zakoni zabranjuju ulaz i do 10 godina za one koji bi mogli da budu opasnost po državu i sigurnost njenih građana.
Podsjetio kako su brojne lažne dojave o bombama stizale kada smo podnijeli prijavu za punopravno članstvo u NATO-u, kako bi se širila panika i nezadovoljstvo radom službi. Sličan osjećaj nesigurnosti, po njemu, treba da izazove sve ovo što prati odlazak Vlade Zdravka Krivokapića.