
Policijski službenikVuk Vukovićosuđen je u Osnovnom sudu na Cetinju na četiri mjeseca kućnog zatvora zbog toga što je u julu prošle godine u tamošnjem lokalu "La Martina" zlostavljao vlasnika Ivana Roganovića.
Tim povodom, Portal Analitika zatražio je komentar presude od aktiviste za ljudska prava Aleksandra Saše Zekovića, koordinatra i člana Savjeta Građanske inicijative “21. maj”.
“Nekažnjivost policijskog zlostavljanja i dalje je jedno od ključnih pitanja ljudskih prava u Crnoj Gori.Presuda Osnovnog suda na Cetinju ne doprinosi da se crnogorsko društvo ali i policijski organizacija istinski suoče sa istinom o policijskom nasilju i posljedicama koje ono proizvodi. Sudstvo treba da doprinosi sprječavanju i zaustavljanju daljeg policijskog zlostavljanja, umjesto što blagim kaznama, ako se one uopšte tako i mogu nazvati, zapravo garantuje nekažnjivost”, kaže Zeković.
Zeković očekuje da državno tužilaštvo uloži odgovarajuću žalbu jer svako policijsko nedolično ponašanje treba biti odlučnije kažnjeno i to je jedini način da se uspostavi drugačija, znači odgovornija, policijska kultura. Poručuje da je država dužna da odlučnije sankcioniše zlostavljanje građana.
„Odgovor sudstva kod svakog primjera zlostavljanja građana treba da bude dovoljno djelotvoran i jasan kako bi policijske službenike odvratio od zlostavljanja.
Imajući u vidu i raniju praksu, znači i iskustva koja su postojala i za vrijeme prethodnih vlada, vrijeme je diskontinuitet sa nekažnjivosti policijskog zlostavljanja. Pored sudstva, doprinos tome naročito mora pružiti sama policijska organizacija i mehanizmi nadzora nad njom.
Kodeks ćutanja i protivzakonite solidarnosti mora biti prevaziđen novim sistemom odgovornosti. To podrazumijeva i dodatne obuke, nadzor i rad sa policijskim službenicimakoji se evidentiraju u incidentima neprofesionalnog postupanja”, kaže Zeković, koji je bio i dugogodišnji član i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
Napominje da policijski službenici obavljaju izuzetno teške, složene,i odgovorne poslove, vodeći računa o dostojanstvu i očekivanjima građana. zato oni zaslužujunajviši stepen našeg poštovanja.
„Upravo zato, zbog povjerenja zajednice kojoj služi, policija i država trebaju da se distanciraju od pojedinaca koji ih zloupotrebljavaju i kompromituju. Važno je da imamo što manje kontroverznih sudskih odluka kako bi se prema našim građanima ali i međunarodnoj zajednici konačno poslala jasna poruka o prestanku prakse koja tolešire policijsku brutalnost”, zaključio je Zeković.
Podsjećamo, Zeković je za Portal Analitika, prije nego je podignuta krivična prijava i pokrenut sudski postupak, analizirao postupanje policijskih službenika na Cetinju.