Odbacivanje određenih vrijednosti, samo zato što ih povodom slučaja Leposavić baštini i opoziciona partija podsjeća na ponašanje drskog tinejdžera – upozorio je u izjavi za Pobjedu aktivista za ljudska prava i član Savjeta građanske inicijative „21. maj“ Aleksandar Saša Zeković komentarišući najavu predsjednika Skupštine Crne Gore i lidera Demokrata Alekse Bečića da će poslanici ove partije biti uzdržani prilikom glasanja o smjeni ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića.
Valjda je suštinsko pitanje, naglašava Zeković, da li je smjena ministra Leposavića dobra za Crnu Goru ili ne, a ne da li će u njegovoj smjeni učestvovati i vodeća opoziciona partija.
POTREBAN DIJALOG
Bečić je, obrazlažući odluku da Demokrate ne glasaju za smjenu Leposavića, odnosno da budu uzdržani, rekao da oni jesu saglasni sa razlozima za smjenu ministra pravde, ali da ga oni „neće smjenjivati sa DPS-om“.
"Razrješenje članova Vlade treba da bude stav dogovora parlamentarne većine. U narednim danima ćemo jasno napraviti razliku uzmeđu onog što je naš vrednosni sud i razlozima za smjenu", kazao je Bečić.
Zeković upozorava da ovakvim stavovima „ne treba nanositi štetu čitavom društvu i državi zbog inata prema jednoj opozicionoj partiji“.
"A naročito ne nakon sjednice Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija na kojoj je Crna Gora pomenuta u prilično negativnom kontekstu" istakao je sagovornik Pobjede.
Parlamentarne partije, kategoričan je on, bez obzira da li su u vlasti ili opoziciji, treba da sarađuju i podržavaju vrijednosti na kojima počiva demokratski svijet i savremena Crna Gora.
"Prilike i situacije u kojima vlast i opozicija imaju dodirne tačke i iskazuju privrženost istim vrijednostima u crnogorskom slučaju, nažalost, nijesu baš tako česte, pa zato i zabrinjava nastup predsjednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića koji je posljednjih dana, što je bilo pohvalno, intenzivno govorio o potrebi dijaloga", naglašava Zeković.
Inat u politici, naglašava naš sagovornik, posebno u politički podijeljenom društvu, nije dobar pristup.
"Demokratsku partiju socijalista treba uvažiti kao vodeću opozicionu partiju i ohrabriti je da doprinosi dijalogu i nacionalnom pomirenju. Nije dovoljno pobijediti na izborima ili biti dio političke većine, već je za uspostavljanje održivih i funkcionalnih institucija, povjerenja i prevazilaženje napetosti, poželjna i potrebna saradnja i dijalog sa svim opozicionim partijama i drugim društvenim strukturama", kaže Zeković.
PISMO
Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić, koji je prije imenovanja bio pravni ekspert Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, izjavio je na skupštinskom zasijedanju 26. marta da će biti spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid „kada se to nedvosmisleno utvrdi“.
Osim što je negirao genocid u Srebrenici, doveo je u pitanje legitimitet presuda međunarodnih sudova koji su ovaj stravičan zločin okvalifikovali kao genocid.
Sve najznačajnije međunarodne adrese oštro su reagovale na izjavu Leposavića, pa premijer Zdravko Krivokapić, nemajući kud, pokušao je da ga odobrovolji da sam podnese ostavku, a kada je ovaj to odbio 5. aprila je uputio Skupštini Crne Gore zahtjev za njegovo razrješenje.
Krivokapić je 6. aprila, preko Vladinog biroa, uputio otvoreno „pismo narodu“, a nakon što je prosrpski politički blok žestoko osudio njegov zahtjev za smjenu Leposavića, nazivajući ga i izdajnikom.
"Vaša vjera u našu pobjedu je zalog pobjede protiv DPS-a. Ako uspiju da nam posiju klicu sumnje, da nas međusobno zavade, biće to zalog našeg poraza", poručio je tada narodu Krivokapić, tražeći razumijevanje za odluku da razriješi Leposavića.
Objasnio je narodu, obraćajući im se sa „dragi saborci, braćo i sestre“ da je sada „borba“ prebačena „na prljavi teren politike, u kojem se podrazumijevaju neki kompromisi koji ne moraju uvijek biti jasno uočljivi časnom i poštenom svijetu“, koji je u ovu borbu krenuo zajedno sa njim.