Politika

Pozvao predsjednika države da iskoristi svoj „snažan i nesporan autoritet“

Zeković Milatoviću: Usmjerite buduću vladu da Hrvatskoj vrati brod Jadran

Samostalni odbornik u Skupštini Glavnog grada Podgorice Aleksandar Saša Zeković, uputio je otvoreno pismo predsjedniku države Jakovu Milatoviću, u kojem navodi da dešavanja oko školskog broda Jadran aktualizuju važnost suočavanja s prošlošću i koliko zapravo Crnoj Gori treba inicijative, na bilateralnom i multilateralnom planu, koje bi još snažnije podržale održivo pomirenje uz promovisanje mira i poštovanja ljudskih prava.

Zeković Milatoviću: Usmjerite buduću vladu da Hrvatskoj vrati brod Jadran Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Zeković ističe da građanima Crne Gore treba pomoći da prihvate utvrđene činjenice, uzroke sukoba i nasljeđa iz prošlosti, a da aktuelna Vlada, na primjeru Jadrana, zloupotrebljava prošlost za političku korist računajući na snažan populizam koji je prisutan u Boki i u Crnoj Gori, slabo poznavanje činjenica od strane javnosti, ali i na antihrvatsko raspoloženje.

„Vlada poseže smišljenom, dakle, subjektivnom odabiru i interpretaciji određenih informacija sa namjerom da ih predstavi kao objektivne i jedino relevantne činjenice. Molim Vas da Vaš snažan i nesporan autoritet i legitimitet iskoristite i u pravcu usmjerenja buduće crnogorske Vlade kako bi se Republici Hrvatskoj vratio odnosno dodijelio školski brod Jadran. Hrvatska se dokazala kao prijatelj u odnosu na naše članstvo u NATO savezu, a aktivno podržava i naše pristupanje Evropskoj uniji (EU), gdje nam je naročito potrebna i korisna njena dalja proaktivna uloga u zastupanju naših interesa. Čak ako se i zanemare sve činjenice koje su na strani Hrvatske i pođe od toga da Jadran pripada Crnoj Gori, taj brod treba pokloniti Hrvatskoj a takva odluka bi bila racionalna i razumna po crnogorske nacionalne interese. Crna Gora je i ranije poklanjala vojnu imovinu susjednim i drugim zemljama, što je doprinosilo zaštiti i širenju naših interesa i ugleda“, naveo je Zeković.

Dodaje da je potrebno razmotriti da se Crnoj Gori omogući korišćenje broda, za školovanje kadeta i da se sa vlastima Hrvatske otvori pitanje o dijelu sadržaja tabli koje su postavljene u Dubrovniku a koje, kako kaže, s pravom govore o agresiji i napadu na kulturnu baštinu cijelog čovječanstva.

„Neophodno je da se pominjanje Crnogoraca i Srba trajno ukloni sa tih tabli. Na njima trenutno piše: ‘Plan grada sa obilježenim oštećenjima nastalih u agresiji JNA, Srba i Crnogoraca na Dubrovnik 1991-1992 godine’. Crnogorci i Srbi se nijesu po etničkom ili državotvornom principu jedinstveno opredijelili, organizovali i započeli ratni pohod na Dubrovnik i protiv Hrvatske, već je pravilinije da se govori o agresiji JNA, rezervista i dobrovoljaca (dragovoljaca) iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine. Povraćaj, odnosno ustupanje broda Jadran, uz navedene uslove, podstakao bi evropski način razmišljanja i pružio mogućnost da se kroz vrijednosti i principe na kojima počiva EU pruži odgovor na sporna pitanja i podjele iz prošlosti između naših zemalja“, smatra Zeković.

Portal Analitika