Građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković saslušan je juče u Osnovnom državnom tužilaštvu na Cetinju zbog „krivičnog djela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti podstrekivanjem“. Advokatica Marijana Laković- Drašković, koja zastupa Zekovića u konkretnom slučaju, kazala je Pobjedi da je on negirao sve navode iz podnesene prijave.
Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju predmet protiv Zekovića formiralo je povodom događaja od 4. i 5. septembra prošle godine kada je u Cetinjskom manastiru ustoličen mitropolit SPC Joanikije Mićović.
''Kako je postupak u toku, ne mogu iznositi detalje iz postupka, niti u ovoj fazi ga komentarisati, ali mogu reći da je i u konkretnom slučaju gospodin Zeković postupao savjesno, humano i odgovorno što zaslužuje javno priznanje. O tome će javnost biti upoznata, ali tek nakon okončanja postupka'' istakla je Laković-Drašković.
Podsjetila je da se Zeković više od dvije i po decenije bavi zaštitom ljudskih prava, da je prepoznati građanski aktivista, te da je u tom svojstvu, ali i iz ličnih uvjerenja boravio na Cetinju 4. i 5. septembra.
Zeković je Pobjedi kazao da mu nije dozvoljeno da iznosi konkretnije podatke, ali da može ponoviti da je na Belvederu bio zbog zaštite ljudskih prava, čiji je monitoring, kako je rekao, prepoznata i legitimna aktivnost koja je i unaprijed bila najavljena.
''Zajedno sa predsjednikom Crnogorskog helsinškog odbora za ljudska prava Miodragom Mićom Vlahovićem gostovao sam na RTV Podgorica kada smo detaljno govorili o monitoringu primjene policijskih ovlašćenja i poštovanju ljudskih prava i sloboda''- podsjetio je Zeković.
Naglasio je da su sve njegove aktivnosti i radnje koje je preduzeo na Cetinju i Belvederu bile isključivo miroljubive i u skladu sa principima Deklaracije o braniteljima ljudskih prava.
''Naveo sam da sam bio okružen vodećim univerzitetskim profesorima, novinarima, umjetnicima, književnicima, građanskim aktivistima… Kazao sam da je prijava i sve druge slične aktivnosti, a ima ih dosta, isključivo pritisak vladajućih velikosrpskih i ekstremističkih struktura u Crnoj Gori koje ne trpe i ne žele da omoguće bilo kakav konstruktivan ili kritički pristup'' zaključio je Zeković.
Pobjeda je odmah nakon ustoličenja Joanikija u Cetinjskom manastiru pisala da nove crnogorske vlasti, policija i tužilaštvo, pripremaju krivičnu prijavu kojom bi građanski bunt na Cetinju okarakterisali kao skup ekstremista i terorista.
Objavili smo i da su na spiskovima za progon ugledni građanski aktivisti, među kojima i Zeković.