Danas su, kako dodaje, brojne reakcije koje podrazumijevaju i predlaganje uvođenja policajaca u svaku školu.
“To nije dovoljno adekvatan odgovor a čini se da ukazuje na bježanje od odgovornosti i prebacivanje iste isključivo na organe unutrašnjih poslova. Jasno je da rješenja nijesu jednostavna ali pažnju treba fokusirati na unapređenje profesionalnosti, odgovornosti i blagovemenom prepoznavanju ponašanja i mogućih problema”, poručio je Zeković.
Neophodno je, kaže, da se kreiraju državni i lokalni programi za podršku mladima i za stvaranje sigurnih školskih okruženja.
“Crna Gora u tom pogledu ima dobra iskustva u saradnji sa međunarodnim partnerima ali je česti problem što brojneuspješne inicijative ostaju neodržive pošto prestane strano finansiranje. To se treba promijeniti. Vlada i lokalne samouprave trebaju podržati prevenciju i zaštita od nasilja i u potpunosti ih prepoznati u svojim budžetima”, naglasio je Zeković.
Ukazuje da bezbjednost mora postati naš prioritet koji uključuje nove servise podrške i pomoći mladima, roditeljima, porodicama, grupama koje sa njima rade, uz konačno inoviranje rada socijalne službe, psihološke podrške i obrazovne mreže.
“Doprinos nacionalnoj bezbjednosti neminovno moraju unaprijediti Uprava policije i naročito Agencija za nacionalnu bezbjednost. Glavni grad Podgorica treba da inicira saradnju sa Beogradom i svim glavnim gradovima u regionu kako bi se osnažila podrška, uz razmjenu iskustava, različitim inicijativama koje doprinose sigurnijem društvu i prevenciji nasilja”, zaključio je Zeković.
On je ispred Ambasade Republike Srbije u Podgorici odao poštovanje ubijenima u Beogradu i položio cvijeće, a u Crkvi Svetog Đorđa zapalio svijeće za stradale i povrijeđene, kao i za njihove familije.