"Od početka aneksije Crne Gore, pripadnici Vojske Kraljevine Srbije a potom i uspostavljene žandarmerija Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca sprovodili su masovnu i rasprostranjenu represiju nad civilnim stanovništvom. Počiniči su ozbiljne i teške zločine, uključujući ubistva i torturu. To što su (u)činili prema civilima jasno je da predstavlja sistemsko kršenje ljudskih prava. Za ovaj i druge zločine pripadnici žandarmerije nijesu odgovarali jer su sprovodili volju tadašnje države", istakao je on.
To što je Prijestonica Cetinje podržala ideju i pristupila podizanju spomen obilježja, kako je istakao, potvrđuje princip da demokratske institucije služe potrebama građana i doprinose njihovom boljem razumijevanju i životu.
"Čestitam gradonačelniku Nikoli Đuraškoviću i svim odbornicima i odbornicama Skupštine Prijestonice Cetinje što su uvažili i jedinstveno podržali prijedlog mjesne zajednice Trešnjevo i inicijative nevladinih organizacija, građanskih grupa i brojnih građana o memorijalizaciji istorije, žrtava i konkretnog lokaliteta", dodao je on.
Zeković kaže da je za poštovanje i zahvalnost i postupak preduzeća "Katunjanin" i građanina Milivoja Kosovića koji su pomogli i podržali izgradnju spomen obilježja kroz donaciju kamena.
Konačno podizanje spomen obilježja, kako je kazao, uz puno i pažljivo poštovanje svih zakonskih procedura, ne samo da predstavlja prihvatanje činjenica o prošlosti već "to može biti i odlučan doprinos pomirenju u Crnoj Gori, sprječavanju daljih podjela i političke polarizacije i izgradnji novih društvenih odnosa".