Prijedlog zakona je, kako dodaje, prećerano birokratizovan, prepun je zabrana i ograničenja, i ne prati zemlje i društva sa razvijenom kulturom ljudskih prava.
“Crnogorski pristup medicinski potpomognutoj oplodnji treba da uzme u obzir različite identitete žena i da ne doprinosi na bilo koji način nastavku njihove višestruke diskriminacije i daljem nepovoljnom položaju u društvu.
To između ostalog podrazumijeva da se ne diskriminišu žene čiji je životni izbor da nemaju partnere kao i osobe koje pripadaju LGBTIQ zajednici”, napominje Zeković.
On ističe da je Vladin prijedlog zakona koji je zahvaljujući poslanicama u Skupštini Crne Gore povučen iz procedure, predviđao, između ostalog, da saglasnost za primjenu postupka medicinski potpomognute oplodnje (MPO) daje Ministarstvo zdravlja na temelju mišljenja Komisije za MPO kao i da propisuje bliže uslove i postupak u odnosu na žene koje ne žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici.
“Takav pristup je diskriminatoran i mogao bi da ograniči pristup vještačkoj oplodnji ženama bez partnera, ženama koje su u istopolnoj zajednici ili su bez dijagnoze neplodnosti.
Aktuelna Vlada je pokazala svoje nedemokratsko lice. Iako tvrdi da je reformska i okrenuta društvenim promjenama prijedlog ovog zakona je utvrdila i uputila Skupštini na usvajanje bez učešća zainteresovane javnosti.
Dodatno zabrinjava činjenica da su na ključnim funkcijama u aktuelnoj Vladi kada je riječ o ljudskim pravima, zaštiti od diskriminacije i vladavini prava osobe koje su prije angažovanja u izvršnoj vlasti kroz rad u civilnom društvu zagovarali rješenja bitno drugačija od onog što je današnja vladina politika i praksa”, zaključio je Zeković.