Poručuje da je važno da sud insistira na preciznom činjeničnom opisu i smislu prekršaja u datoj situaciji i posebno na dokazima koji se ne bi smjeli svesti isključivo na svjedočenju dva policajca.
"Ovo naročito zato jer je Uprava policije i javno potvrdila da je sva javna okupljanja foto i video dokumentovala, a dodatno Podgorica je pokrivena video nadzorom na gotovo svim saobraćajnicama", naglašava on.
Od kada je 8. aprila predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić zaprijetio građanima da im neće „zaboraviti suze i strah“ njegove kćeri koja je bila u službenom vozilu Vlade koje je upalo među građane i građanke na magistralnom putu Nikšić-Podgorica, u mjestu Bogetići, okupljene na protestu protiv odluka Vlade, policija je u kontinuitetu u skoro svim gradovima privodila na informativne razgovore ili dolazila na kućne adrese da uruči prijave onima koji su bili na protestima. U Danilovgradu je čak privođena i maloletna srednjoškolka.
"Ovoliki broj procesuiranih građana zbog, na primjer, prekršaja nepotrebnog zadržavanja na kolovozu pretjeran je i predstavlja ozbiljno i prekomjerno ograničavanje slobode izražavanja. Takve mjere mogu odvratiti građane od učešća u javnim okupljanjima", upozorio je Zeković.
Kaže da je sve više primjedbi na postupanje policije u ovim slučajevima i da je nepohodno propuste otkloniti u najkraćem roku.
Objašnjava da mehanizmi koji nadziru rad policije i tako štite ljudska prava mogu posebno tome da doprinesu kroz pojedinačne preporuke ili da kroz zajednički nastup usmjere policiju ka boljoj praksi koja uvažava prava građana i potvrđuje integritet svakog policijskog postupanja.
"Građani u objavama na društvenim mrežama osporavaju navode iz prijava. Posebno su zanimljivi navodi da im se na teret stavlja prolazak kroz crveno na semaforu dok su bili učesnici auto kolone koju je navodno obezbjeđivala i kretanje joj usmjeravala policija. Rotacija na policijskom patrolnom vozilu ima prednost u odnosu na ostalu signalizaciju, pa je to važno napomenuti u zapisniku, a važno bi bilo i da građni obezbijede i dokaze - video zapis i fotografije, koji potvrđuju taj navod", objašnjava Zeković.
Komentarišući činjenicu da su se neki od prekršaja odnosili na to da su građani mahali državnom zastavom izvan motornog vozila, naš sagovornik naglašava da mnogi demantuju takve tvrdnje.
"Kažu da nijesu bili izvan vozila, na prozoru. Ukoliko su sjedjeli u vozilu i nijesu upravljali, a kroz prozor istakli državnu zastavu, smatram da na taj način nijesu mogli ugroziti ni sebe ni druge, pa se takva vožnja ne može smatrati rizičnom po bezbjednost saobraćaja", kategoričan je Zeković.
Građani sa kojima je razgovarao rekli su mu i da ih je policija obavijestila da je njihov prekršaj evidentirala kamera.
"Nikome od njih na licu mjesta nije ponuđen dokaz o tome. Zato ponavljam poziv Upravi policije da svakom građaninu kojem se uručuje prekršajni nalog bude pripremljen, bar na uvid, i dokaz (fotografija ili kadar iz video zapisa) koji potvrđuje postojanje tog prekršaja. To je važno i zbog eventualnog sudskog postupka", ističe on i podstiče građane da lično ili preko advokata zatraže i ostvare uvid u spise predmeta.
Zeković je na čelu Savjeta za građansku kontrolu rada policije bio godinama, pa i prošle godine tokom protestnih litija koje je mjesecima organizovala Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori i posebno ističe da je policija i tada privodila građane.
"Nije bilo ovoliko prekršajnih naloga zbog isticanja zastava ili zadržavanja na kolovozu, ali jeste zbog korišćenja zvučnih i svjetlosnih signala", dodaje on.
Preporuka građanima
Aleksandar Saša Zeković preporučuje građanima koji smatraju da prekršajni nalozi nemaju osnova i da nijesu mogli biti u situaciji u kojoj se prijavom tvrdi da ih je, neposrednim opažanjem, zatekao ovlašćeni policijski službenik treba da razmotre mogućnost da ne prihvate odgovornost i da zatraže sudsko odlučivanje.
- To rade na način što popune odgovarajuću rubriku na samom nalogu i predaju ga na pisarnici nadležnog suda za prekršaje. U postupku treba da insistiraju na dokazu koji nedvosmisleno potvđuje da su počinili prekršaj koji im se stavlja na teret – objasnio je Zeković.
U zasipanju patriotske auto-kolone fekalijama, nema krivičnog djela
U zasipanju patriotske auto-kolone fekalijama u bjelopoljskom mjestu Rakonje, prošle nedjelje, nema elemenata krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti.
To je juče saopšteno iz Uprave policije, kao i da je protiv dva policajca koji su bili raspoređeni na poziciji nadvožnjak Rakonje, podnešen prijedlog za pokretanje disciplinskog postupka zbog počinjene teže povrede službene dužnosti.
Istakli su da se nadležni tužilac izjasnio da u radnjama osobe koja je vozilo zasula fekalijama nema elemenata krivičnog djela.
Policija još nije utvrdila identitet te osobe.