“Nedopustivo je postojanje neprofesionalne policijske prakse da se građani pozivaju u službene prostorije policije zbog prikupljanja obavještenja bez konkretizovanja razloga zbog kojeg se pozivaju.
“Zbog prikupljanja obavještenja” samo po sebi nije dovoljno konkretno i razumljivo pojašnjenje za pozivanje građana.
Pozivam unutrašnju i građansku kontrolu rada policije, kao i Ombudsmana, da hitno reaguju na okolnosti pozivanja građana koje se ne vrši u skladu sa zakonom.
Posebno je zabrinjavajuće da Uprava policije još uvijek, i pored brojnih preporuka, nema jedinstven poziv koji važi za sve organizacione jedinice policije a koji je zasnovan za pozitivnim propisima i poštovanju ljudskih prava.
Tako imamo poziv u kojem nije konkretizovan razlog pozivanja, kao i poziv u kojem građanin nije podučen svojim pravima.
Ukoliko se građani pozivaju radi prikupljanja obavještenja po nalogu nadležnog državnog tužioca zbog nanijetih povreda od strane ovlašćenih policijskih službenika, onda u pozivu to treba tako i naznačiti kako bi građanima poziv bio jasan i razumljiv. Pozivanje građana, izvan toga, mogao bi se tumačiti kao pritisak i obeshrabrivanje drugih da prijave neprofesionalnost policije i prekoračenje ovlašććenja.
Ukazujem svim građanima koje policija poziva na tzv. informativne razgovore da se upoznaju sa članom 288 Zakona o krivičnom postupku.
Pozivamo političke partije, nevladine organizacije i druge građanske inicijative da se zajedički uspostavi i koordinira pružanje pravne pomoći i savjeta građanima Crne Gore kojima je to potrebno”, naveo je Zeković u izjavi dostavljenoj Portalu Analitika.