"Na osnovu onog što mi je saopšteno, ali i na osnovu uvida u prijave koje su neki od njih podnijeli u tamošnjoj stanici policije, stekao sam utisak da grupa građana, koju čine aktivisti i lideri određenih političkih partija, otvoreno sprječava druge građane u ostvarivanju njihovih prava i potreba. U zemlji koja teži vladavini prava i ravnopravnosti građana takav pristup je nedopustiv i aktivisti nemaju pravo na samovolju i neograničenu slobodu samo zato što pripadaju partijama koji obrazuju aktuelnu Vladu Crne Gore", ističe Zeković.
Zeković je saopštio da se, zbog ponašanja privatnih lica, juče obratio ministru unutrašnjih poslova Sergeju Sekuloviću i zatražio da zaustavi i obuzda samovolju i vrati ravnopravnost i vladavinu prava u Mojkovcu.
"Ministra Sekulovića sam pozvao pokaže da im ne čuva leđa, da je privržen vladavini prava ali da im i pomogne da razumiju da Ustav i zakoni Crne Gore jednako važe za sve i da sloboda i doživljaj vlasti, koju misle da imaju na državnom nivou, nijesu bez granica već su ograničene zakonima i slobodom i pravima drugih sa kojima žive u ovoj zemlji", kazao je Zeković.
On ističe da posebno zabrinjava činjenica da policijski službenici nijesu reagovali, nego već dva dana, kako kaže, tolerišu samovolju privatnih lica koja ograničavaju ustavna i zakonska prava građana i nadležnih institucija. Dodaje da se od policijskih službenika očekuje da dosljedno primjenjuju svoja ovlašćenja i sprovode zakon.
"Situacija u Mojkovcu me je podśetila na diskriminaciju Roma u Nikšiću, 2002. godine, kada su službenici lokalne samouprave samovoljno odlučili da im ograniče lična prava i pristup dokumentima zato što su pretpostavili njihovo političko opredjeljenje. Sproveli smo (Istraživači Fonda za humanitarno pravo) situaciono testiranje i uvjerili se u postojanje diskriminacije i samovoljnog ograničavanja prava drugih. Slično se danima ponavlja i u Mojkovcu. Grupa građana je ośetila da ima sposobnost i moć, koja izgleda dolazi pripadanjem vladajućim partijama, da pretpostavi tuđa politička uvjerenja i na osnovu toga ih ograniči i spriječi u ostvarivanju njihovih prava", navodi Zeković.
Do koje mjere je izražena samovolja građana potvrđuje, kaže Zeković, slučaj gospođe D.S.
"Ona je pokušala da ostvari svoja prava ali su je u tome spriječili građani koji u Mojkovcu sprovode “volju naroda”. Za njom je u službene prostorije MUP-a ušlo osmoro građana od kojih je jedan uhvatio za ruku i pitao “Šta ti je to u ruci, šta to predaješ”. Tražila je da se legitimišu što su odbili. Tek pošto im je objasnila da je tu zbog zbog produžetka privremenog boravka, da je državljanka Srbije i da nema pravo glasa ostavili su je na miru i izašli iz prostorija MUP-a. Građanka D.S. je maltretiranje i samovolju političkih aktivista prijavila policiji", istakao je on.
Zeković kaže da su se tokom jučerašnjeg dana nastavili pritisci na građane.
"Politički aktivisti, među kojima i nosioci lista za predstojeće lokalne izbore, bez osnova i obrazloženja boravili su u službenim prostorijama MUP-a. Tu su legitimisali građane koji su u MUP došli zbog usluga koje im pruža ovaj državni organ. Vršili su i pritisak na zapošljene u MUP da im odaju podatke građana što predstavlja zloupotrebu službenog položaja", naglašava on.
Smatra da situacija u Mojkovcu potvrđuje da naša zemlja ima ozbiljne probleme sa vladavinom prava.
"Ministarstvo unutrašnjih poslova, Uprava policije, i posebno državno tužilaštvo i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore šute, ne reaguju i ne zaustavljaju samovolju privatnih lica. Dosljedna primjena zakona neće dozvoliti da bilo koji pojedinac ostvari i dobije prava na koja nema pravo i koja mu ne pripadaju", zaključio je Zeković.