Prema odredbama Ugovora, italijanska strana će u potpunosti finansirati gradnju kabla, a za uzvrat “Terna”, će da dokapitalizuje “Crnogorski elektroprenosni sistem” (CGES) sa 34 miliona eura i tako stekne 22 odsto akcija te državne firme. Država će u CGES-u ostati vlasnik 55 odsto akcija.
Ugovor su potpisali ministar ekonomije, Branko Vujović, predsjednik Odbora direktora Crnogorskog elektroprenosnog sistema Zoran Đukanović i izvršni direktor Terne, Flavio Kataneo.
Italijanski ministar Paolo Romani, koji je prisustvovao potpisivanju Ugovora, rekao je na konferenciji za novinare nakon potppisivanja, da će izgradnjom kabla, Crna Gora postati energetsko čvorište ovog dijela Evrope.
- Italija je zainteresovana za gradnju energetskih objekata u Crnoj Gori, a osim toga vjerujem da možemo ostvariti saradnju u oblasti obnove željeznice i luka- istakao je Romani.
Romani je najavio, za sljedeću godinu, dolazak velike grupe italijanskih industrijalaca u cilju konkretizacije saradnje između crnogorske i italijanske privrede.
Ministar Vujović je istakao da je prisustvo italijanskog ministra, dokaz zainteresovanosti italijanske države za realizaciju planiranih projekata iz oblasti energetike.
- Istovremeno, ovo je prilika da se ostvari saradnja iz drugih oblasti naših ekonomija- objasnio je Vujović, napomenuvši da su koristi crnogorske strane od ovakvog projekta ogromne.
- Ne mislim samo na prihode od 20 odsto kabla i dokapitalizaciju našeg Prenosa od “Terne” već i na povećanje interesovanja investitora za ulaganje u energetske projekte u Crnoj Gori, kao i saradnju iz oblasti malih i srednjih preduzeća, naveo je Vujović
Električna interkonekcija između Italije i Crne Gore je duga oko 450 kilometara, od kojih je oko 375 podmorskog kabla koji će povezati dvije strane Jadranskog mora, i oko 75 kilometara kopnene interkonekcije.Projektom se država obavezala da će najprije izgraditi trafostanicu kod Tivta i 400 KV dalekovod od Tivta do Pljevalja, što predstavlja investiciju od oko 70 miliona eura.
Zajedno sa “Ternom”, domaći “Crnogorski elektroprenosni sistem” će finansirati i gradnju 400 KV dalekovoda prema Srbiji i Bosni i Hercegovini, čime bi Crna Gora dobila prijeko potrebni elektroenergetski prsten.
Postojanje energetskog prstena bi dodatno stabilizovalo našu mrežu. i omogućilo da se planirani novi energetski objekti - bez ikakvih većih problema - mogu priključiti na mrežu. Izgradnja dalekovoda na relaciji Tivat - Pljevlja, takođe, doprinijeće mnogo pouzdanijem napajanju crnogorskog primorja, jer bi se dolaskom 400 kV napona na primorje neutralisao rizik da prenosna mreža može biti usko grlo za razvoj tog dijela Crne Gore; CGES već posjeduje veliki 400 KV dalekovod prema Kosovu, a u toku je gradnja prenosnog dalekovoda prema Albaniji.
Formalno-pravno, današnji potpisani Ugovor sadrži odredbe o kupoprodaji i prenosu akcija „Crnogorskog elektroprenosnog sistema“ na italijansku „Ternu“. Potpisanim Ugovorom se stvaraju preduslovi za izgradnju interkonektivnog kabla između elektroenergetskih sistema Crne Gore i Italije
Mjesto i lokacija za pomorski kabl odrediće se u narednih desetak dana, a predviđeno je da posao bude završen do 2015.godine. Godinu kasnije trebalo bi da taj energetski objekat bude u upotrebi.
Kako sada stvari stoje, kabl će, najvjerovatnije, biti postavljen na relaciji Tivat-Peskara.