On je istakao da je nedavno obnavljanje željezničke linije sa Srbijom veoma značajno za poslovne rezultate ŽPCG, s obzirom na to da se od ukupnih prihoda koje ostvaruje kompanija 50 odsto odnosi na prihode od prodaje karata u međunarodnom putničkom saobraćaju, odnosno na liniji Bar – Beograd.
- Međunarodni putnički saobraćaj je bio u prekidu od 18. marta do 3. septembra. Zbog zatvaranja linije sa Beogradom, odnosno prekida međunarodnog saobraćaja do sada je ostvaren gubitak u iznosu od 743.654 eura. Najveći gubitak zabilježen je u avgustu mjesecu u ukupnom iznosu od 259.927 eura – kazao je Mucević Pobjedi.
Prema njegovim riječima, prethodnih dana prosječan broj putnika koji polazi iz Crne Gore ka Srbiji iznosi 70 putnika. U dolasku, prosječan broj putnika na dnevnom nivou iznosi 80. U ŽPCG su zadovoljni sa obimom prevezenih putnika u prvim danima otvaranja međunarodnog putničkog saobraćaja, imajući u vidu otežane uslove putovanja, prouzrokovane mjerama koje se moraju poštovati u cilju zaštite od kovida-19.
- Imajući u vidu ograničenja koja se odnose na putnike u međunarodnom saobraćaju, a koja su uslovljena pojavom pandemije kovid-19, možemo biti zadovoljni sa početnim interesovanjem putnika, mada je činjenica da je ovaj obim putničkog saobraćaja u odnosu na uporedni period za prošlu godinu značajno manji – rekao je Mucević i dodao da je prosječan broj putnika na dnevnom nivou u septembru prošle godine iznosio 220 putnika u jednom pravcu.
On je naveo da je obaveza za putnike sa teritorije Srbije da za ulazak u Crnu Goru moraju imati važeći PCR ili ELISA test ne stariji od 72 sata, ograničavajuća okolnost po pitanju popunjenosti vozova na ovoj liniji.
- Svakako da bi ukidanje testova dovelo do veće popunjenosti – poručio je Mucević.
On je kazao da trenutno ŽPCG obavlja prevoz na svim linijama u lokalnom putničkom saobraćaju.
- Kada govorimo o međunarodnom putničkom saobraćaju aktivna je noćna linija. U skladu sa interesovanjem putnika, blagovremeno će biti u funkciji i dnevni voz - rekao je Mucević.
On je saopštio da je za prvih šest mjeseci preduzeće ŽPCG ostvarilo gubitak u iznosu od 45.595 eura što je značajno manje u odnosu na isti period prethodne godine kada je ostvaren gubitak u iznosu od 754.065 eura. Ukupni prihodi su iznosili 3.872.911 eura i veći su za 11 odsto u odnosu na uporedni period prošle godine.
-Značajan efekat na poslovni rezultat ima povećanje nadoknade koju ŽPCG ostvaruje putem prava koja proizilaze iz ugovora o obavezi pružanja usluga prevoza putnika od javnog interesa – pojasnio je Mucević.
On je dodao da vrijednost državne pomoći koju ŽPCG ostvaruje pružanjem usluge prevoza definisane kroz ugovor o obavezi pružanja usluga prevoza putnika od javnog interesa iznosi 525.000 eura na mjesečnom nivou.
- U periodu prekida rada kao i tokom cjelokupnog perioda trajanja pandemije, ŽPCG nije dobilo drugi vid pomoći u dijelu izgubljene dobiti, subvencija na zarade – kazao je Mucević.
Prema njegovim riječima, ŽPCG je za prvih šest mjeseci uspio da ublaži gubitak na način da je smanjio ukupne rashode za osam odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
- Imajući u vidu globalnu situaciju kao posljedicu pandemije korona virusa ŽPCG je u prvom polugodištu tekuće godine smanjilo aktivnosti u pogledu ulaganja i održavanja voznih sredstava kao i nabavke rezervnih djelova. Poslovni rashodi za prvih šest mjeseci su redukovani za 315.365 eura u odnosu na uporedni prikaz prethodne godine – precizirao je Mucević.
On je dodao da je pandemija imala presudnu ulogu na poslovanje ŽPCG u tekućoj godini.
-U situaciji i pod uticajem pandemije nije realno očekivati da će kompanija ostvariti pozitivan poslovni rezultat. Ukupni prihodi od prodaje u prošloj godini su iznosili 3,3 miliona eura. Procjena je da ukupni prihodi od prodaje za ovu godinu neće premašiti iznos od 1,4 miliona eura. U tom smislu već sada možemo govoriti o izgubljenim prihodima koji se procjenjuju na oko dva miliona eura - izjavio je Mucević.
On je ocijenio da trenutna finansijska situacija u ŽPCG nije dobra.
- Sporazumima i protokolima su preuzete obaveze, nastale ranijih godina, u mjesečnom iznosu od 150.000 eura. Ukupno u narednoj godini ŽPCG treba da plati stare dugove od 1,35 miliona eura – rekao je Mucević.
On je naveo da je u prvih osam mjeseci vozovima ŽPCG prevezeno 319.967 putnika što je za 52 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine, kada je prevezeno 665.857 putnika.
- Sa druge strane, broj pokrenutih vozova u prvih osam mjeseci iznosi 7.502 i manji je za šest odsto u odnosu na isti period prethodne godine – kazao je Mucević.
Redovno izmiruju plate, a dug prema PU pet miliona eura
Mucević je istakao da ŽPCG redovno izmiruje sve obaveze prema zaposlenima.
- Trudimo se da redovno izmirujemo tekuće obaveze prema državi po pitanju poreza i doprinosa. Najveći problem za nas predstavlja dug prema Poreskoj upravi iz ranijeg perioda, koji u ovom trenutku sa ograničenim prihodima nijesmo u mogućnosti izmirivati – naglasio je Mucević.
Trenutno dug ŽPCG prema Poreskoj upravi iznosi oko 5,05 miliona eura.
- Preduzeće se trudi da redovno izmiruju tekuće obaveze. Najveći dio duga se odnosi na raniji period. Prosječna obaveza na mjesečniom nivou za poreze i doprinose iznosi oko 125.000 eura – rekao je Mucević.
On je naveo da je prosječan broj zaposlenih kojima je isplaćena zarada za prvih šest mjeseci 377, a prosječna zarada zaposlenih bez poreza i doprinosa iznosi 488,85 eura i niža je za osam odsto od prosječne zarade u Crnoj Gori.