Svijet

"Ne volimo ih, ali ne volimo više ni vladu”

Zemlja u kojoj su narko karteli manje zlo od države

U meksičkoj državi Mičoakan, mali narko karteli takmiče se sa većima za prevlast i teritoriju, ne mareći za stanovništvo koje živi bukvalno u ratnim uslovima.

Zemlja u kojoj su narko karteli manje zlo od države Foto: Foto: EPA/Ulises Ruiz Basurto,Foto: Pedro PARDO / AFP / Profimedia, EPA-EFE/STR
Njujork tajms/Nova.rsIzvor

Neke kriminalne grupe su se već integrisale u glavne ekonomske sektore, uključujući trgovinu avokadom i limetom, prijeteći da poremete unosno, bilateralno trgovinsko partnerstvo između Meksika i Sjedinjenih Država, jedno od najvećih u svijetu.

Meksiko izveze godišnje avokado u vrijednosti od 3,2 milijarde dolara i limete u vrijednosti od 500 miliona dolara. Pojedini karteli osvajaju ove profitabilne poslove. Neki čak sade voćnjake i otvaraju fabrike za pakovanje avokada kako bi diverzifikovali svoje prihode i finansirali svoje napore da zauzmu što veću teritoriju, prenosi Njujork tajms.

„Postoji evolucija ka klasičnom italijanskom stilu kriminalno-političkog odnosa“, rekao je o kartelima Roman Le Kur sa istraživačkog instituta fokusiranog na javnu bezbjednost. „Kada pomislite na mafiju, to je siva zona u kojoj povezujete legalno sa nelegalnim, zločin sa biznisom i zločin sa politikom.”

Nedavne vojne operacije bile su usredsređene na kartel Halisko, ali su tek spaljeni voćnjaci bili jasan znak da drugi karteli pokušavaju da osvoje teritoriju kako bi popunili prazninu.

Foto: EPA-EFE/STR

U Mičoakanu, do prije par mjeseci jedinoj meksičkoj državi koja je imala dozvolu za izvoz avokada u Sjedinjene Države, karteli su posjekli zaštićene šume, primoravajući stanovništvo da napusti zemlju. Pripadnici kartela počeli su da ucjenjuju i male proizvođače, za koje se ranije smatralo da su premali da bi bili vrijedni truda.

Iako ne postoji jasna procena u kojoj mjeri su ove kriminalne grupe uticale na trgovinu, neto profit od njihovih međunarodnih operacija mogao bi dostići i do 20 milijardi dolara godišnje, skoro dva procenta bruto domaćeg proizvoda Meksika.

Kartel Halisko započeo je agresivnu akcijuu zapadnim djelovima Mičoakana 2020. godine, presijecajući puteve i djelove autoputa, čineći tako veći dio države neprohodnim. Prošle godine, ovaj kartel preuzeo je kontrolu i iskopao rovove duž odsjeka glavnog autoputa i preuzeo Agiljilu, gradić u kojem se nalazi vojna baza. Meksičke trupe koje su tamo bile stacionirane, snabdijevane su helikopterom jer su željele da izbjegnu direktno angažovanje kartela.

Analitičari bezbjednosti tvrde da je vladina strategija bila selektivna, vodeći bitke uglavnom protiv kartela Halisko, a ne i protiv manjih grupacija koje podjednako terorišu stanovnike.

Foto: EPA/STR

Predsjednik Meksika, Andres Manuel Lopez Obrador, došao je na vlast 2018. godine propagirajući moto „zagrljaji, a ne meci“. Između ostalog, obećao je da će se uhvatiti u koštac sa kartelima i povećati sretstva za realizaciju socijalnih programa.

Već nakon polovine njegovog mandata, ova strategija nije funkcionisala. U 2021. godini došlo je do skoro petostrukog povećanja broja raseljenih Meksikanaca (čak 44.905 ljudi), koji su pobjegli od kartelskog nasilja. Na hiljade ih je otišlo na sjever, pokušavajući da pređe u Sjedinjene Države i zatraži azil.

Ipak, guverner Mičoakana, Alfredo Ramirez Bedola, savjeznik predsjednika Obradora, rekao je da vjeruje da će predsjednikova strategija ubijediti stanovnike da se vrate.

„Vojska je uradila izuzetan posao za oporavak ovih teritorija“, rekao je Ramirez. „Sada su na redu civilne vlasti, izgradnja infrastrukture i ekonomski razvoj”.

Regija Tiera Kaliente u Mičoakanu, nedavno je bila poprište žestokih borbi. Dom vođe kartela Halisko, Nemesia Oseguera Servantesa, poznatog kao „El Menčo“, poznatog kao jedan od najtraženijih ljudi u Meksiku i Sjedinjenim Državama, bio je strateški lociran za poslove sa drogom.

Foto: EPA/Ulises Ruiz Basurto

Pripadnici kartela Halisko trenirali su na gradskom trgu, dok su stanovnici mirno posmatrali. Na samom trgu se nalazila radionica u kojoj je kartel pravio svoja „čudovišta“, sportska terenska vozila sa zavarenim metalnim pločama na vratima, kako bi bila otporna na metke, prenosi Njujork tajms.

Tri dana prije nego što je vojska konačno ušla u grad, pripadnici kartela Halisko su pobjegli.

Pojedini stanovnici ovog grada, optužili su vladu za saradnju sa kartelom Vijagra, što je guverner Mičoakana negirao.

„Grad se osjećao sigurnijim pod kartelom Halisko. Ne volimo ih, ali ne volimo više ni vladu”, izjavio je stanovnik regije Tiera Kalijente koji je želio da ostane anoniman.

Portal Analitika