Svijet

Žena u Iranu uhapšena zbog svađe oko nošenja hidžaba u autobusu

Žena u Iranu je uhapšena nakon što je postao viralan video njene svađe sa drugom ženom koja je sprovodila pravila o nošenju marame na glavi u autobusu u Teheranu.

Žena u Iranu uhapšena zbog svađe oko nošenja hidžaba u autobusu Foto: Twitter
RSEIzvor

Žena koja je identifikovana kao Sepideh Rashno, 28-godišnja književnica i umjetnica, suočila se sa ženom koja ju je upozorila da će poslati video Islamskoj revolucionarnoj gardi (IRGC). Na videu se vidi kako se Rashno bez obaveznog hidžaba vozi autobusom.

Dok svađa eskalira, drugi putnici tjeraju ženu sa šalom da izađe iz autobusa.

Arash Sadeghi, građanski aktivist i bivši politički zatvorenik, potvrdio je vijest na Twitteru 18. jula, rekavši da je Rashno uhapšena dva dana ranije.

Novinska agencija Fars, koja je povezana s IRGC-om, takođe je potvrdila da je uhapšena žena koja je protestovala protiv obaveznog nošenja hidžaba.

Vijest o hapšenju dolazi usred nedavnih izvještaja da vlasti u Iranu sve više napadaju žene za koje se smatra da krše nošenje hidžaba, što je obavezno u javnosti u Iranu.

Zloglasne patrole za navođenje, ili "policija morala", postaju sve aktivnije i nasilnije. Videosnimci su se pojavili na društvenim mrežama na kojima se vidi kako policajci pritvaraju žene, tjeraju ih u kombije i odvoze.

Naredba predsjednika Ebrahima Raisija od 5. jula o provođenju zakona o hidžabu rezultirala je novim popisom ograničenja o tome kako se žene smiju odijevati.

Nakon naredbe, ženama za koje se ocijeni da se ne pridržavaju, zabranjen je pristup vladinim uredima, bankama i javnom prevozu.

Kao odgovor, aktivisti su pokrenuli kampanju na društvenim mrežama pod hashtagom #no2hijab kako bi pozvali ljude da bojkotuju kompanije koje sprovode stroža ograničenja.

Aktivistkinje za ženska prava objavile su 12. jula video snimke u kojima javno skidaju svoje šalove. Njihove aktivnosti poklopile su se sa državnim Nacionalnim danom hidžaba i čednosti.

Hidžab je, nakon Islamske revolucije 1979. godine, prvi put postao obavezan u javnosti za iranske žene i djevojčice starije od devet godina.

Mnoge su se Iranke godinama oglušivale o pravilo u znak protesta, te su pomjerale granice onoga za šta dužnosnici kažu da je prihvatljiva odjeća.

Portal Analitika