Ženski klub Skupštine Crne Gore, kako se navodi, naglašava da dječji brak predstavlja flagrantno kršenje prava djeteta, garantovanih Konvencijom o pravima djeteta na život, zdravlje i razvoj, zaštitu od nasilja, zlostavljanja i eksploatacije, obrazovanje, kao i pravo na puno učešće u porodičnom, kulturnom i društvenom životu i druga prava
“Takođe, brojne studije ukazuju da dječji brak rezultira ranim napuštanjem škole; nižom stručnom spremom; ograničenom mobilnošću i pristupu ekonomskim mogućnostima, koje utiču na (dječje) siromaštvo; ranom seksualnom aktivnošću i trudnoćom, koja uzrokuje lošije zdravstvene rezultate, uključujući smrtnost i morbiditet majke i novorođenčadi; većim rizikom od HIV-a i izloženošću porodičnom nasilju i nasilju od strane intimnog partnera”, pojasnili su iz Ženskog Kluba Skupštine.
Ratifikacojom međunarodnih ugovora, kao što su Konvencija o pravima djeteta, Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama i Konvencija Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), kako su pojasnile, “država se obavezala da će iskorijeniti sve oblike nasilja i eksploatacije nad ženama i djecom, uključujući i dječje brakove”.
“Kako je zaključeno na sastanku Ženskog kluba Skupštine Crne Gore i UNICEF-a sa predsjednikom Vlade Crne Gore, Dritanom Abazovićem od 31. maja 2022. godine, Crna Gora će preduzeti sve zakonodavne, administrativne i druge mjere kako bi okončala ovu štetnu praksu koja ima nepovratan negativan uticaj na živote djece. Uz stručnu pomoć UNICEF-a, Crna Gora će pristupiti izmjenama postojećih zakonskih propisa, intenziviranju međusektorske saradnje u svrhu prevencije i rješavanja ovih problema, efikasnog kažnjavanja počinilaca i razvoja institucionalnih mehanizama za adekvatnu pomoć i podršku djeci, žrtvama dječijih brakova”, dodaju iz Ženskog Kluba.
Iz ovog tijela traže hitnu reakciju svih nadležnih organa i sankcionisanje vinovnika kako kažu, “ovog gnusnog događaja”.