Grad Žitomir imao je 280.000 stanovnika prije rata, a sada je ključna tačka u logističkom i humanitarnom koridoru, rekao je za BBC gradonačelnik Žitomira Serhij Suhomlin.
Pomoć iz Evrope dostavlja se u Kijev i dalje na istok zemlje preko Žitomira, a izbjeglice putuju u suprotnom smjeru.
"Kako bi zastrašili Žitomir, Rusi napadaju i stambene i industrijske zgrade, ciljajući na infrastrukturu", dodao je.
U bombardovanju su pogođene i zalihe vode i gasa. No, gradonačelnik kaže da lokalne službe uspijevaju da saniraju veliku štetu, osiguravajući da većina grada ima vodu i grijanje. Dodaje da grad ima rezervni izvor vode koji će se koristiti u hitnim situacijama.
Stalni napadi na grad natjerali su mnoge na bijeg, bilo u zapadnu Ukrajinu ili u druge zemlje. Ali u isto vrijeme, sama Žitomirska regija pruža sklonište evakuisanim osobama iz istočnih regija.
Mnogi ga sada koriste kao tranzitno mjesto prije evakuacije negdje dalje.
"Tresla se zemlja"
Iz Žitomira se takođe pokušava dostaviti pomoć gradovima i selima koji su smješteni sjeverozapadno od Kijeva, a koji su pod teškim napadima. Ruske snage maksimalno se trude da presjeku puteve koje povezuju Kijev i Žitomir.
Konstantno bomardovanje ozbiljno utiče na stanovništvo Žitomira. Jedna stanovnica ovog grada, Nina, kaže za BBC da je tokom prve nedjelje borbi njena ulica, u kojoj su većinom privatne prizemne kuće, potpuno uništena. Troje njenih susjeda je ubijeno, a desetine povrijeđene. Bombardovana je i lokalna bolnica, što je značilo da je pristup medicinskoj pomoći ograničen.
Nina navodi da je bomardovanje zvučalo kao da se avion spustio jako nisko. "Zemlja se tresla. Kako nisu mogli vidjeti da bombarduju naseljeno područje?"
U regiji Žitomira je i vojna baza, pa je moguće da je to bila meta ruskih napada, no ta je baza jako udaljena od Nininog doma koji je razoren. Nina je napustila Žitomir i uputila se prema Poljskoj, piše BBC.
Šta će se sljedeće dogoditi?
Žitomir i regija pripremaju se za mogući direktni napad iz Bjelorusije. Nekoliko dana izvještavalo se da postoji mogućnost za direktnu konpnenu ofanzivu. Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko tvrdio je, bez dokaza, da se Ukrajina sprema da napadne njegovu zemlju.
Gradonačelnik Žitomira navodi da nema vremena da odgovara na optužbe bjeloruskog predsjednika, ali naglašava da je grad dobro zaštićen od kopnene ofanzive.