Analiza koncesije za rudnik u Mojkovcu ukazala na nedostatke planske dokumentacije

Živa ,,nestala“ iz nacrta DPP za Brskovo

TOŠIĆ-JOKIĆ: Koncesionar je doveo u zabludu planerski tim. Bitni podaci koji se tiču u prvom redu prisustva žive i ostalih teških metala nijesu zastupljeni u predloženim dokumentima

DRAGIĆEVIĆ: Rudarske aktivnosti nespojive su sa obavezama koje Crna Gora ima u pristupanju Evropskoj uniji. Prostor će biti trajno uništen, nije moguć povratak u prvobitno stanje o kojem govorite

Živa ,,nestala“ iz nacrta DPP za Brskovo Foto: TARA RESOURCES
PobjedaIzvor

Studija izvodljivosti eksploatacije mineralnih sirovina koju je dostavila kompanija Tara Resources urađena je suprotno važećim propisima Crne Gore, nije u skladu sa smjernicama zaštite životne sredine i zakonskom regulativom iz te oblasti. Odgovorno tvrdim da zbog takve studije (sporna tehnologija, obaveza planerskog tima nije bila da to zna) nije mogao biti donijet detaljni prostorni plan za Brskovo – saopštila je Aleksandra Tošić-Jokić, članica radnog tima koji je uzradio Nacrt DPP.

Njeno mišljenje je pročitano na četvrtoj sjednici međuresornog radnog tima čiji je zadatak da pripremi stručnu analizu ugovora o koncesiji (sa pratećom dokumentacijom) za istraživanje i eksploataciju ruda (Brskovo u Mojkovcu) koji je Crna Gora zaključila sa firmom Tara Resources 2010. godine.

ZABLUDA

Aleksandra Tošić-Jokić demantuje predstavnike koncesionara koji su na jednoj od prethodnih sjednica radnog tima saopštili kako nije (koncesionar) bio u obavezi da uradi studiju.

"Vlada je odluku o izradi DPP-a donijela na zahtjev koncesionara. Ovoj odluci je prethodila odluka Vlade u skladu sa ugovorom o koncesiji, na način prihvatljiv koncesionaru, za prelazak u sljedeću fazu kojom je bilo potrebno da koncesionar dostavi studiju izvodljivosti. To je predviđeno aneksom 4 od 21. novembra 2016. godine, kojim je rok da izradi i dostavi studiju - dvije godine", navela je Tošić-Jokić.

Koncesionar je dostavio dvije studije, urađene 2019. i 2022. godine, obje je uradio Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor.

"Planerski tim je na osnovu raspoložive dokumentacije izradio prvi nacrt DPP na koji je dobijeno negativno mišljenje Opštine Mojkovac. Jedna od glavnih primjedbi koju je dostavio tadašnji predstavnik Opštine Jović Marković, između ostalog, odnosila se i na pitanje prisustva žive i načina upravljanja opasnim otpadom koji nastaje kao posljedica rudarskih aktivnosti i flotacije. Od državnih institucija na studiju izvodljivosti planerskom timu je dostavljeno samo mišljenje Agencije za zaštitu životne sredine od 22. septembra 2022. godine, a koja pored ostalog navodi da nije komplementarna Zakonu o procjeni uticaja na životnu sridinu. Takođe, u studijama su odgovorni projektanti saopštili da su rađene prema crnogorskoj legislativi, ali nijesu važeća: Zakon vodama (95), Zakon o životnoj sredini (2000), Zakon o izgradnji objekata (2000)", navela je Tošić-Jokić.

"Bitni podaci koji se tiču u prvom redu prisustva žive i ostalih teških metala nijesu zastupljeni u predloženim dokumentima, kao i brojni drugi razlozi koje je u dopisu relevantnim ministarstvima dostavila dr Sonja Radović- Jelovac, sa prijedlogom da se obustave planerske aktivnosti do donošenja strateških odluka države o budućem razvoju područja Brskova", navela je Tošić-Jokić.

Komisija za reviziju dala je pozitivno mišljenje na Nacrt DPP. Tošić-Jokić kaže kako je to ,,apsolutno bilo uslovljeno ispunjavanjem svih ekoloških standarda, odnosno, mišljenjem koje bi uslijedilo nakon zavštene jave rasprave“.

PRIRODA

Procijenjene rezerve rude na području Brskova iznose 36 miliona tona, a u toni rude ima 31 gram žive. Prema propisima u toni rude može biti maksimalno 1,5 grama tog opasnog metala.

Doktor bioloških nauka Snežana Dragićević (NVO Za ljepši Mojkovac) kazala je da je protiv rudnika i kao naučnica i kao Mojkovčanka. Dragićević je konstatovala da se u DPP živa ne spominje, ali da je taj opasan metal zastupljen u Strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu.

Ona je govorila o negativnim učincima planiranih rudarskih aktivnisti na područje Mojkovca. Podsjetila je na obaveze koje Crna Gora ima u procesu pristupanja Evropskoj uniji, a među kojima je da ustanovi mrežu Natura 2000, a koje su nespojive sa otvaranjem rudnika.

"Rudarskim aktivnostima površinskim kopovima, jalovištem trajno će se promijeniti prostor, a obuhavtiće površine koje su sada netaknute. Na području koje planirano za eksploataciju ima više od 100 vrsta koje su zaštićene nacionalnim i međunarodnim propisima. Ukoliko se rudnik otvori na 7 km² neće ostati ni bijela rada, ni maslačak, ni komarac... Planirano je da si posiječe 217 ha šume, a mještanima potom zabrani pet godina sječa čak i sanitarna. Planirano je izmještanje bujične Rudnice… Govorite o povratku prirode u prvobitno stanje, ali to nije moguće, čak ni djelimično… Nemate akcione polanove, nemate planove konzervacije, a oni niti se mogu brzo napraviti niti ima dovoljno stručnog kadra da se realizuju, a da ne govoirmo o tome koliko su skupi", kazala je Dragićević.

Milan Fuštić (GI Zdravi Mojkovac) podsjetio je da se područje planirano za otvaranje rudnika nalazi u slivnom području rijeke Tare koja je na listu Uneska, te da se zanemaruje blizina Nacionalnog parka „Biogradska gora“. Luka Popović (advokat Tara Resources) rekao je da koncesionar od Uneska nije dobio zvanično negativno mišljenje.

"Predstavnici Uneska bili su nedavno u Crnoj Gori. Ukazali su na opasnost od nekih projekata, ali ne i od Brskova. Što se Nacionalnih parkova tiče tokom 2021. godine imali smo više sastanaka, nijedno negativno mišljenje nijesmo dobili"; kazao je Popović.

Snežana Dragićević je negodovala zbog ćutanja JP Nacionalni parkovi.

"Kazali su da ne mogu saopštiti mišljenje po pitanju rudnika jer nemaju dokumentaciju. Kad lovac uvede psa u zaštićeno područje reaguju jer uznemirava životinje", konstatovala je Dragićević.

Na nekoj od narednih sjednica biće riječi o finansijskim posljedicama koje Crna Gora može imati u slučaju jednostranog raskida ugovora. Predstavnica Ministarstva finansija nagovijestila je da će, možda, za takvu analizu angažovati eksperta. Radnu grupu (13 članova) koja analizira ugovor sa kompanijom Tara Resources formirao je ministar energetike i rudarstva Saša Mujović.

Taj zadatak treba da obave do 1. marta. Predsjednica radne grupe je Vesna Brajović iz Ministarstva energetike i rudarstva, a zamjenik Loran Mohamad. Koncesionara predstavljaju Zoran Arsenijević i Luka Popović, Zaštitnika imovinsko- pravnih interesa Crne Gore Slavica Laković. Predstavnik Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je Nenad Vitomirović, Ministarstva finansija Jelena Bojić i Maja Mitrović.

Geološki zavod predstavlja Darko Božović, Institut za javno zdravlje Ivana Joksimović, Agenciju za zaštitu životne sredine Milan Gazdić. NVO Ljepši Mojkovac Miloš Rajković, a GI ,,Zdravi Mojkovac“ Milan Fuštić. Ugovor o koncesiji sa Tara Resources je zaključen 2010. godine na 30 godina. Nakon toga zaključeno je šest aneksa kojima je koncesionaru produžavan rok da obezbijedi dokumentaciju neopohodnu za nastavak aktivnosti.

Posljednji aneks zaključen je u julu 2023. godine. Procijenjena vrijednost projekta je 150 miliona eura, a koncesionar je saopštio da je investirao 30 miliona eura.

ESIA studija predata premijeru

Luka Popović advokat koncesionara, naglašava da se u Vladi dešavaju personalne promjene, ali da ugovorene obaveze ostaju. Podsjetio je da je Vlada 11. jula 2019. godine potvrdila da su dokumenta koja su iz Tara Resources priložili ispravna.

"Potvrđeno je da su i elaborati o rezervama i studija izvodljivosti ispravni. Na vama je da postavite pitanje zašto je prihvaćeno ako nije ispravno… Što je bilo do koncesionara urađeno je, završena je prva faza – istraživanje, studija izvodljivosti. Verifikacija studije nije moguća jer nema urbanističko-tehničkih uslova. Na potezu je država da propiše uslove za nastavak posla", rekao je Popović.

Na pitanje Lorana Mohamada (Ministarstvo energetike i rudarstva) da li je urađena Studija analize ekološkog socijalnog uticaja (ESIA) Zoran Arsenijević je odgovorio da je završena i prije Nove godine predata premijeru.

ESIA je obavezna studija, u zemlje regiona uveli su je međunarodni finansijski investitori koji insistiraju na toj vrsti analize širokog spektra rizika i efekata nekog projekta.

Portal Analitika