Tamošnje opozicione poslanike interesovalo je da li su Vlada Srbije ili njena ministarstva koristila pomenuti softver, koji omogućava 'špijuniranje' tuđih telefona.
U našoj državi softver gotovo da nije nikad ni pomenut u javnosti, no istragom koju je nedavno vodio Evropski parlament potvrđeno je kako je Predator korišćen u više država Evropske unije.
Korišćen u više zemalja EU, špijunirani političari, novinari, biznismeni...
Evropski mediji prošlog su mjeseca izvještavali o skandalu, navodeći kako je riječ o 'napadu na demokratiju', a Predator zapravo omogućava praćenje i preuzimanje podataka iz tuđih mobilnih telefona.
Do sada je utvrđeno kako je korišćen u Grčkoj, Poljskoj, Španiji, Mađarskoj i na Kipru, a praćeni i špijunirani bili su političari, novinari i biznsmeni.
U izvještaju odbora Evropskog parlamenta konstatovano je i kako su podaci, koji su sa tuđih telefona pribavljani ilegalno putem Predatora, korišćeni kako bi se ucjenjivali politički neistomišljenici, ali i kako bi se gušila sloboda medija.
Potpuni uvid u tuđi telefon
Pošto 'zaprati' uređaj, najčešće kada njegov vlasnik klikne na određenu web adresu, špijunski softver omogućava napadaču da vrši nadzor nad telefonom u realnom vremenu. Napadač tako ima pristup lozinkama, osjetljivim fajlovima, te da prati kretanje njegovog vlasnika.
"Skandal sa špijunskim softverom nije niz izolovanih slučajeva zloupotrebe, već je riječ o totalnoj evropskoj aferi", stoji u izvještaju, a prenio je ranije Euronews.
Micotakis morao da se izvinjava, NYT pominje i Srbiju
Pritom, u Grčkoj je i premijer Kirijakos Micotakis zbog skandala morao da se izvinjava javnosti i političkim protivnicima.
Upravo istraga vođena u Grčkoj, kako je izvijestio New York Times prije desetak dana, dovela je i do zaključka kako se kao korisnik softvera Predator pominje i Srbija.
Iz tog razloga, u parlamentu nama susjedne države danas su i postavili pitanje tamošnjoj vladi, na koje još čekaju odgovor.